Wątróbka dla każdego?

  • 1

Niewątpliwą zaletą jest jej cena - wątróbka jest tania, dzięki czemu każdy może sobie na nią pozwolić. Zasadnicze pytanie brzmi jednak, czy każdy może ją jeść? Odpowiedzi szukajcie w artykule.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Wątróbka dla każdego?
fot. Fotolia

Otóż nie mogą jej jeść kobiety w ciąży, bo zawiera dużo witaminy A, która w nadmiarze nie jest wskazana dla płodu. Nie powinny jej jadać także osoby, które chorują na dnę moczanową oraz osoby, które maja podniesiony cholesterol lub problemy układu krążenia.

Dla kogo w takim razie będzie odpowiednia? Dla osób z niedokrwistością, ponieważ zawiera dużo żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12.

Nie wszyscy lubią wątróbkę, ale odpowiednio przyrządzona jest bardzo smaczna. Można ją podawać z cebulką i jabłkiem. Pyszna jest także z gruszką, suszonymi śliwkami, żurawiną, czy jajkiem. Polecam także wątróbkę z pomarańczami i chili.

Wątróbkę można kupić drobiową, wieprzową, wołową, cielęcą lub króliczą. Osoby, które cierpią na niedobór żelaza powinny jadać wątróbkę wieprzową, a te, które mają niedobory kwasu foliowego - drobiową.

Wątróbka wieprzowa zawiera dużo witaminy D i dwa razy więcej żelaza niż inne gatunki. Wołowa ma najwięcej witaminy B2 i B12 oraz najmniej cholesterolu.

Wątróbka z kurczaka zawiera najwięcej kwasu foliowego, ale ma też dużo cholesterolu. Cielęca natomiast posiada najwięcej witaminy A i cynku. Wątróbka zawiera prawie tyle samo białka co pierś z kurczaka.

Najbardziej delikatna w smaku jest wątróbka z królika i drobiowa. Wątrobę wieprzową należy smażyć albo dusić, a solimy i pieprzymy dopiero na końcu, bo może mieć gorzki smak i stwardnieć. Tak samo przyprawy dodajemy na końcu.

Surową można przechowywać maksymalnie dwa dni w lodówce. Można ją jadać na surowo, smażoną, panierowaną, duszoną, półsurową. Dodawać do pasztetów, grillować. Zaleca się jadać nie częściej niż raz w tygodniu.

Zobacz jak zrobić placek lotaryński z wątróbką!