Susze owocowe i kwiatowe
Wino z suszonych owoców lub kwiatów fermentuje szybko, sprawnie i łatwo się klaruje. Trunki z suszonych moreli, śliwek, daktyli, rodzynek czy suszonego czarnego bzu, lub jarzębiny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają cierpliwości do żmudnego niekiedy procesu wyciskania soku z owoców, fermentacji i niekończącego się klarowania. Do wyrobu wina nadają się ponad to jagody jałowca (1,5kg suszonych jagód i 3kg cukru na 10 litrów wina).
Owoce całoroczne
Oczywiście, oprócz suszonych owoców, możemy użyć też dostępnych cały rok cytryn, pomarańczy czy bananów. Te ostatnie, do doskonały surowiec na zimowe trunki. Na każde 5 litrów wina potrzebujemy 1 kg tych owoców i około 400g rodzynek oraz 1 kg cukru. Banany pokrojone ze skórką należy zalać wrzątkiem, a następnie gotować około 30 minut. Uwaga! Fermentujące banany wytwarzają niezbyt przyjemny zapach, a wino ciężko się klaruje.
Wina warzywne
Do momentu, aż nie spróbowałem win z warzyw też miałem przed nimi opory. Niesłusznie. Ziemniaki to doskonały, całoroczny surowiec na wino, podobnie zresztą, jak zboża. Na 10 litrów ziemniaczanego wina potrzeba 3 kg ziemniaków, 5 dorodnych pomarańczy, 3 cytryny oraz 3 kg cukru. Na 10 litrów wina z pszenicy przyda się nam, z kolei, 2kg tego zboża, 1 kg rodzynek i 1kg cukru. Zboże należy zalać wrzątkiem zostawić na kilka godzin, a gdy wystygnie, zmiksować z rodzynkami i fermentować jak każde wino. Mniej ortodoksyjni winiarze powinni rozważyć wino z marchwi lub pieczarek.
Wina z soku
Również soki owocowe to dobry materiał na wino. Są one dostępne cały rok i nie wymagają od nas wiele pracy przy ich przerobieniu. Przy robieniu win z soku należy przyjąć, że każdy soku to 2kg świeżych owoców. Soki możemy wyciskać sami, korzystając z dostępnych cały rok owoców, takich jak jabłka czy pomarańcze. Również słodkie syropy doskonale sprawdzą się w roli surowców na wino. Wystarczy je tylko odpowiednio rozcieńczyć. Na 5 litrów wina potrzeba około 2 butelki owocowego syropu i łyżeczkę kwasku cytrynowego.