Właściwości imbiru

  • 4

Imbir jest jedną z najstarszych roślin leczniczych na świecie. Wykorzystuje się go nie tylko w medycynie, ale także w kuchni i kosmetyce. Co warto jeszcze wiedzieć o imbirze? Zapraszamy do lektury!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Właściwości imbiru
fot. Fotolia
Imbir ma wyrazisty mocny aromat oraz palący smak. Skąd pochodzi dokładnie nie wiadomo. Pewne jest natomiast to, że od ponad 5 tysięcy lat tej przyprawy używa się w celach kulinarnych i leczniczych. Jest najpopularniejszą przyprawą w kuchni indyjskiej, chińskiej oraz afrykańskiej. Tam danie bez dodatku imbiru właściwie nie istnieje.

Dlaczego imbir jest taką ważną rośliną i czemu jest tak popularny?

Po pierwsze imbir jest rośliną, która wykorzystywana bywa przede wszystkim jako przyprawa. Doskonale sprawdza się jako dodatek do dań rybnych, ponieważ korzeń imbiru neutralizuje zapach ryb (niektórzy nie przepadają za zapachem ryb).

Imbir, dzięki zawartemu w swoim kłączu olejkowi ułatwia trawienie i leczy wzdęcia. Żuty w formie plasterków lub kandyzowanych cukierków odświeża i odkaża naszą jamę ustną pozostawiając przyjemny zapach.

Pomocny jest również w leczeniu różnych infekcji, zaleca się nim płukać gardło (w przypadku zapalenia gardła lub gdy po prostu czujmy, że nas boli).

Jeżeli cierpisz na migreny, imbir dzięki swoim wspaniałym właściwościom zmniejszy częstotliwość występowania tych nagłych bólów głowy.

imbir - przyprawa
Zdjęcie: Fotolia

Imbir łagodzi mdłości, jest m.in składnikiem leków dla osób, które cierpią na chorobę lokomocyjną. Ma działanie przeciwgorączkowe, polepsza krążenie krwi. Dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym, rozgrzewa zmęczony organizm. Łagodzi obrzęki, poprawia naszą pamięć i koncentrację. Niektórzy uważają go za wspaniały afrodyzjak.

Najpowszechniej stosuje się imbir jako środek, który zapobiega rozstrojom żołądka. Poprawia nasz metabolizm. Powinien być stosowany jako składnik diet odchudzających. Ma mnóstwo witamin i jednocześnie pomaga nam osiągnąć wymarzoną wagę!  Roślina ta łagodzi także bóle stawów i zmniejsza zakrzepy krwi. Jeżeli cierpisz ma bolesne bóle menstruacyjne, imbir powinien przynieść Ci ulgę.

imbir
Zdjęcie: Fotolia

Imbir zawiera witaminy m.in. A, D, B12 oraz B6, ponadto minerały: magnez, żelazo, potas. Ta roślina jest wspaniałym lekiem na różnego rodzaju przeziębienie. Kiedy czujemy, że łamie nas coś w krzyżu, warto wtedy przygotować imbir. Jeżeli możliwie wcześnie zareagujemy choroba może nas ominąć!

Imbir jest ostrą przyprawą i może działa drażniąco. Jeżeli jesteś w ciąży bądź cierpisz z powodu chorób układu pokarmowego (masz np. refluks) unikaj tej przyprawy.

W Polsce stosuje się przede wszystkim suszony imbir, który idealnie nadaje się nie tylko do dań obiadowych ale także do słodkich potraw, np. sałatek owocowych. Surowy imbir należy najpierw obrać i najlepiej nie łączyć go z ziołami (jeżeli byśmy tak zrobili, smak potrawy mógłby się zepsuć).

Imbir stosują także Ci, którzy chcą dbać o urodę i walczyć z cellulitem. Zapach imbirowy stanowi także podstawę wielu perfum. Co ważne, imbir przyspiesza spalanie tłuszczu.

Imbir, jeżeli możemy, powinniśmy regularnie spożywać. Na pewno poprawi się nasze zdrowia oraz uroda.

Jeżeli nie wiesz, jak używać imbiru, skorzystaj z naszych pomysłów!

Alex_M poleca szynkę pieczoną z miodem i imbirem. Świetnie smakuje na kanapkach, jest naprawdę zdrowa, bez żadnych konserwantów i w dodatku z aromatycznym imbirem.

Kuczak nadziewany wątróbką i imbirem mielonym to pomysł laluni. Dzięki tej przyprawie kurczak i wątróbka zyskały na smaku.

Róże z marynowanego łososia w imbirze to przepis KRISTOFE. To danie, które dzięki imbirowi stało się naprawdę znakomite. Przekonajcie się sami!

Róże z marynowanego łososia w imbirze

Szpileczka przygotowała koktajl z błonnikiem jabłkowym i imbirem. Zdrowy koktajl warzywno-owocowy świetnie sprawdzi się na drugie śniadanie. Wygląda znakomicie i tak samo smakuje.

A Wy jak używacie imbiru? I w jakiej postaci? Podzielcie się z nami!

Polecamy imbir w czterech odsłonach >>>