Święta Wielkanocne, to bardzo ważny okres dla katolików. Każdy symbol, a jest ich naprawdę wiele, niesie za sobą bardzo dużą wartość. Dzieje się tak dlatego, że w kwestiach wiary, niestety nie można wyrazić wiele za pomocą słów. Od zarania dziejów, kościół używa materialnych symboli, aby wyrazić tajemnice Wiary. Niestety, dziś wiele z tych symboli, wykonywanych podczas liturgii, nie jest już dla nas tak czytelnych.
Symbolika wody w wielu religiach, nie tylko w chrześcijaństwie, jest bardzo wymowna i bogata w treści. Woda daje życie, jest symbolem sił witalnych, odrodzenia ducha i ciała, zmartwychwstania, ale także oczyszczenia. Woda wypełnia nasze ciało i duszę, bez niej umieramy. Jesteśmy od niej zależni każdego dnia i tak jak jesteśmy w stanie obejść się bez wielu rzeczy, nawet jedzenia, tak bez wody nie możemy żyć. Nasze ciało także pragnie wody, dzięki niej jesteśmy czyści. Wodą Ducha jest łaska Chrystusa, czyli studnia bez dna.
Tak jak każdy wie, że w święconce musi być jajko, baranek, wędlina i kilka innych elementów, tak nie jest już tak oczywiste, że powinna być także woda. Dzisiaj, święci się ją już raczej bardzo rzadko. Podczas wielkanocnych ceremonii, woda przewija się bardzo często, w różnych rytuałach i czynnościach.
W religii chrześcijańskiej, jak rytuał święcenia wody był bardziej rozpowszechniony, wyglądało to mniej więcej tak: Wodę do domu przynosiło się raniutko, po mszy i święceniu w Wielką Sobotę, w ilości takiej, by starczyło jej na cały rok na wszelkie ewentualności, takie jak kropienie bydła, błogosławienia urodzajów, a także błogosławieństwa dla pary młodej, czy podczas kolędy.
Wielkanoc, to szczególne święta. Mówiąc w wielkim skrócie, symbolizują nowe życie, nowy początek, po okresie cierpienia, przychodzi łaska. Woda jako element symboliki, jest zatem nieodzownym elementem.
Dowiedz się co oznaczają symbole wielkanocne >>>