Zwyczaje świąteczne - nie tylko w Polsce

  • 3

Jak obchodzone są święta Wielkiej Nocy w Polsce, każdy wie. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak świętują mieszkańcy Skandynawii albo Niemiec? Przeczytajcie i poznajcie różnice!

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Zwyczaje świąteczne - nie tylko w Polsce
fot. Fotolia

Jest to czas rozmyślań, zadumy i skupienia. Święta zaczynają się w niedzielę Wielkanocną, ale przez nas obchodzone są już od Środy Popielcowej - to wtedy idziemy do kościoła i posypujemy głowy popiołem, a potem przez kolejne tygodnie przygotowujemy się do tych podniosłych chwil.

W niedzielę poprzedzającą Wielkanoc święcimy palemki, a potem, począwszy od Wielkiego Czwartku przygotowujemy się na śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. W Sobotę Wielkanocną święcimy pokarmy w koszyczku, a potem cieszymy się, że Jezus Zmartwychwstał.

Podczas uroczystego śniadania na stole wielkanocnym goszczą wędliny, żurek, babki i kolorowe jajka, czyli pisanki.

WŁOCHY:
We Włoszech na stole wielkanocnym nie ma babki, ale jest colomba. Jest to ciasto, które przypomina naszą drożdżową babkę, z tym wyjątkiem, że ciasto jest w kształcie gołębia. Deser ten jest wzbogacony o migdały i skórkę pomarańczową.

NIEMCY:
Niemcy zapoczątkowali zwyczaj, który pomału zadomawia się również w naszym kraju. Chodzi o zajączka wielkanocnego chowającego prezenty. Dorośli chowają jajeczka, zajączki czekoladowe czy cukierki w ogrodzie lub domu, a dzieci je odnajdują. Świetna zabawa dla całej rodziny. W Niemczech odbywają się też targi Wielkanocne.

SKANDYNAWIA:
Skandynawowie mają dość oryginalny zwyczaj: dziewczynki przebrane za wiedźmy chodzą od domu do domu i w zamian za słodycze, ofiarują laurki lub kartki wykonane własnoręcznie. Przypomina to trochę obchody Święta Halloween.

CZECHY:
W Czechach warto wyróżnić ich kolorowe dni poprzedzające Wielkanoc. I tak poniedziałek jest niebieski, wtorek żółty, środa czarna, czwartek zielony. Piątek tak jak u nas pozostaje Wielki.

Jak sami widzicie, Wielkanoc obchodzona jest różnie, także na wesoło. Wesołych Świąt!

Polecamy: zwyczaje wielkanocne na świecie!