Dekorujemy pisanki - zobacz ciekawe i sprawdzone sposoby

Można pisanki potraktować samym cebulnikiem, albo kupić gotowe ozdobne jajka, ale moim zdaniem robimy im krzywdę. W tym roku nie idź po linii najmniejszego oporu, zobacz, co możesz wyczarować!

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Dekorujemy pisanki - zobacz ciekawe i sprawdzone sposoby
fot. Fotolia
Sposób pierwszy - quilling

Ta metoda zdobienia pisanek wymaga trochę pracy, a także kreatywności. Na szczęście do świąt został jeszcze tydzień, więc jak najbardziej warto bliżej zainteresować się quillingiem. Sama nazwa brzmi obco, co nie znaczy, że kłóci się z tradycją. Mało tego - ostatnio quilling jest wyjątkowo na topie!

Do przygotowania jaj metodą quillingu będziesz potrzebować wydmuszek, farbki do pomalowania jajka (wybrany kolor), kleju, kolorowego papieru oraz igły.

Wydmuszkę pokryj farbą, kiedy wyschnie, papier potnij na cienkie paseczki i zwijaj przy pomocy igły, tworząc różne esy-floresy. Następnie użyj kleju i przymocuj wzory do jajek. Niektórzy używają tu gotowych jaj ze styropianu, do których łatwiej jest przymocować papier.

Nie zrażaj się - na początku może iść Ci to mozolnie, ale z czasem dojdziesz do wprawy Zwłaszcza, kiedy już ujrzysz podobny efekt:


Sposób drugi - decoupage

To technika chyba nawet bardziej pracochłonna niż powyższa. Jeśli zechcesz - przygotuj gotowane jajka, serwetkę z ciekawymi wzorami, które zechcesz na nie przenieść, klej do decoupage i pędzelek.

Wytnij wzór z serwetki, wydziel jedną (wierzchnią) warstwę (serwetki zazwyczaj są trójwarstwowe), przyłóż do jajka i pociągnij klejem za pomocą pędzelka. Jajko możesz oczywiście wcześniej pomalować. Kiedy jajka już wyschną możesz je dodatkowo pociągnąć lakierem akrylowym (fot. www.pakamera.pl).

Pamiętakj jednak, że tak zdobione jaja nie nadają się do jedzenia - od razu widać, ile tu chemii... aczkolwiek bardzo gustownie dobranej chemii:Sposób trzeci - jaja jak malowane

W kazdym domu zachodzi taka zależność - jak masz dzieci, to na pewno masz i kolorowe farbki. A jak masz dzieci i farbki, to masz pomocne ręce do pracy prz malowaniu jaj.

Jeśli powyższa zależność nie ma odniesienia do Twojej domowej sytuacji - farby trzeba zakupić, a pomocnika znaleźć lub malować w pojedynkę.

Sposób jest raczej prosty i daje szerokie pole do popisu - w końcu ugotowane (na twardo!) jajka mozna malować na wszelkie sposoby.


Sposób czwarty - oklejane włóczką lub skrwakami materiału

Do ich przygotowania potzrebujesz trochę czasu, włóczkę, różne materiały, wstążki oraz klej. Wykonanie jest bardzo proste i na pewno poradzi sobie z nimi dziesięcioletnie dziecko, więc śmiało możesz podpowiedzieć tę metodę swojej pociesze.
Sposób piąty - barwione i drapane

To technika łatwa - możesz zabarwić jajka w cebulniku, a potem wydrapywać wzorki. Jeśli natomiast chcesz otrzymać wzory listków, np. pietruszki - przed włożeniem do cebulnika przyłóż listek do jajka, obwiąż szczelnie pończochą (pończocha nie blokuje efektu barwienia). Po wyjęciu otrzymasz ładne wzorki. Możesz oczywiście zamiast cebulnika wykorzystać kolorowe barwniki do jaj.


Sposób szósty - dekorowane wstążką "na karczocha"

Na deser zostawiłam sposób dość pracochłonny i wymagający precyzji. Jednak nie zrażaj się - jeśli do tej pory ta technika nie została wykorzystana w Twoim domu, pora to zmienić. Jeśli uznasz, że to zabawa nie dla Ciebie po prostu będziesz to wiedzieć.

Najprościej jest posłużyć się "jajkami" ze styropianu. Poszczególne kawałki wstążek składamy i przypinamy szpilką. Można oczywiście wykorzystywać wstążkę do innych pisankowych cudowności, ale chyba karczoch jest z nich najbardziej popularny.

Składane wstążku przypinamy dokoła, następnie zaczynamy kolejny rząd - najlepiej innym kolorem wstążki. Fot. www.pakamera.pl