Dlaczego powinniśmy jeść agrest?

  • 4

Ten zielony, smaczny owoc lubi na pewno każdy z nas. Jednak, czy wiesz o nim wszystko? Co zawiera agrest, jakie są jego odmiany i dlaczego tak chętnie sadzimy go w przydomowych ogródkach? O tym w artykule!

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Dlaczego powinniśmy jeść agrest?
fot. Fotolia
Trochę teorii

Agrest występuje w trzech kolorach: żółtym, zielonym i czerwonym. Zwyczajowo nazywany jest agrestem, a jego pełna nazwa brzmi porzeczka agrest (owoc ten należy do rodziny agrestowatych). Możemy spotkać go w stanie dzikim w Azji, Europie oraz Afryce.

W Polsce jest rośliną uprawną, zdarza się dość często, że dziczeje. W sumie agrest posiada aż 1500  odmian. Jak go uprawiać? Najlepiej na glebach, które mają kwaśny odczyn, są dość żyzne i oczywiście wilgotne. Uprawa agrestu jest naprawdę bardzo łatwa i rzadko się zdarza, żeby posadzony krzaczek w przyszłości nie zaowocował.

O agreście słów kilka

Agrest uważa się za jeden z najzdrowszych owoców. Obecnie nie jest tak popularny jak kiedyś, ale nadal się go uprawia (jeszcze parę lat temu agrest rósł praktycznie w każdym ogródku). Agrest szczególnie lubią mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Okres największej popularności agrestu w Europie przypadł na wiek XVIII. Dzięki Holendrom, którzy także uwielbiali ten owoc, powstały słodsze odmiany agrestu.

Właściwości agrestu

Owoc ten jest bogactwem witaminy C, dzięki czemu wzmacnia nasz organizm i poprawia jego odporność. W agreście znajduje się również wiele innych witamin, m. in. A, B1 oraz P i prowitamina A. Odpowiadają one między innymi za właściwą przemianę materii. Agrest zawiera także wiele minerałów. Są nimi: żelazo, potas, fosfor, sód, wapń, molibden. W agreście znajdują się również kwasy organiczne oraz pektyny.

Ten owoc ma naprawdę wiele właściwości, które dla naszego zdrowia są bardzo cenne. Po pierwsze ujędrnia nasze mięśnie. Dzięki zawartości m.in. żelaza pomaga w walce z anemią. Niektórzy twierdzą, że regularne spożywanie agrestu wpływa na nasz pozytywny nastrój. Jak już wspomniano, owoc ten zawiera pektyny. To ważna informacja dla osób, które mają problem z cholesterolem - dzięki tym związkom zmniejsza się jego poziom we krwi.

agrest
Zdjęcie: Fotolia

Co jeszcze zawdzięczamy agrestowi? Same dobre rzeczy! Pomaga nam się skoncentrować - nasze myślenie staje się bardziej przejrzyste. Wątroba i płuca są wzmocnione a osoby, które cierpią na nadkwasotę żołądka, odczują ulgę. Agrest mogą jeść ci, którzy przebywają na diecie, ponieważ jest niskokaloryczny. W 100 gramach znajduje się około 42 kalorii.

Ma też niski indeks glikemiczny, bo zaledwie 15. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego owocu? Mianowicie: agrest ma działanie moczopędne, oczyszcza nasz organizm z toksyn. Zalecany jest osobom, które cierpią na brak apetytu: dzięki agrestowi odzyskają chęć do jedzenia.

agrest
Zdjęcie: Fotolia

Agrest wykazuje również działanie przeciwbólowe. Powinny go jeść osoby otyłe, właśnie ze względu na to, że znacznie poprawia przemianę materii, oczyszcza i ma niewiele kalorii. Sok a agrestu wykorzystywany jest do płukania jamy ustnej podczas na przykład anginy i choroby dziąseł. 

Zaleca się regularnie spożywać agrest jeśli cierpi się z powodu reumatyzmu, chorób skórnych, artretyzmu czy ma się problemy z układem moczowym. Jeśli masz zaparcia, także jedz agrest. W medycynie ludowej stosowano agrest podczas obfitych krwawień oraz krwotoków.

Agrest to bardzo smaczny owoc i trzeba zrobić wszystko, by nie odszedł w zapomnienie. Doskonale komponuje się z różnego rodzaju deserami, przygotowuje się z niego galaretki oraz syropy.

Dżem z agrestem i miętą jest wspaniały! Niektórzy sporządzają z agrestu nalewki - smakują wyśmienicie. W połączeniu z innymi owocami, np. truskawkami, czereśniami może być składnikiem pysznej sałatki owocowej.

Zastanawiasz się, jak możesz wykorzystać agrest? Zachęcamy do zainspirowania się naszymi przepisami!

JaNina poleca wątróbki drobiowe duszone z agrestem. To smaczne i naprawdę bardzo oryginalne danie. Wygląda niezwykle apetycznie.

Przepis na tartę budyniową z agrestem zaproponowała Cukiereczek13. Słodkie, kruche ciasto połączone ze słodko-kwaśnym agrestem wyszło rewelacyjnie.

Tarta budyniowa z agrestem

Szpileczka przyrządziła sok z agrestu. Idealny dodatek do herbaty. Przekonajcie się sami!

MonikaT83 przygotowała smoothie z agrestem i winogronem. Gdy za oknami upał, ten owocowo-mleczny koktajl na pewno ugasi pragnienie.


Odkryj przepis na marmoladę z porzeczek i agrestu >>>