5 posiłków - ważna sprawa

W dzisiejszych czasach, często zabieganych, wielu z nas tłumaczy się, że nie ma czasu na zdrowe odżywianie. Jemy mało i w pośpiechu, co potem odbija się nie tylko na naszym zdrowiu, ale też na samopoczuciu.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
5 posiłków - ważna sprawa
fot. Fotolia

Ważne jest, aby w ciągu całego dnia zjadać 5 posiłków. Niektórzy często tłumaczą się tym, że się odchudzają i starają się jeść 2-3 posiłki, nieraz rezygnując z kolacji. A to ogromny błąd. Poznaj zasady 5 posiłków.

ŚNIADANIE
Nie ma określonej pory dnia, w której musimy zjeść śniadanie. Generalnie zasada jest taka, aby jeść śniadanie maksymalnie do godziny po przebudzeniu. Śniadanie jest ważne, bo stanowi ono ok. 25-28 % dziennego zapotrzebowania energii. Śniadanie powinno być lekkie i smaczne. Powinno dostarczyć odpowiednią ilość energii i przygotować na cały dzień. Idealnie sprawdzi się tu owsianka z mlekiem i suszonymi owocami lub płatki z mlekiem.

DRUGIE ŚNIADANIE
Powinno dostarczać ok. 15% dziennego zapotrzebowania na naszą energię. Nie więcej jak 300 kalorii. Nie powinno się go zaliczać do obfitych posiłków. Powinno być zbilansowane i stanowić lekkie pożywienie pomiędzy śniadaniem i obiadem. Drugie śniadanie pomoże w utrzymaniu koncentracji w pracy lub w szkole. Idealną propozycją będą kanapki z warzywami. Najlepiej z pełnoziarnistego pieczywa.

OBIAD
To najważniejszy posiłek dnia, który powinien pokrywać 30% dziennego zapotrzebowania na energię. Pobudza on nasz układ trawienny do działania, a także rozgrzewa. Obiad jest również często spożywany podczas uroczystych rodzinnych okazji. Ważne, by składał się z dwóch dań, najlepiej, aby nie był jedzony jeden po drugim. Jeśli mamy taką możliwość, spróbujmy zjeść drugie danie po ok. 20-25 minutach po zjedzeniu pierwszego.

PRZEKĄSKA
Jest ważna, bo zmniejsza uczucie głodu przed kolacją. Dzięki czemu mniej zjemy na noc. Warto zadbać, by mieć na podwieczorek ulubiony owoc lub warzywo. Można też zjeść małą porcję ulubionych słodyczy. Podwieczorek powinien mieć ok. 200 kalorii, co pokrywa 10% dziennego zapotrzebowania na energię.

KOLACJA
Bardzo ważna. Należy ją zjadać, by w nocy nie obudzić się głodnym. Najlepiej, aby była jedzona na ok. 2-3 godziny przed snem. Powinna pokrywać ok. 20% dziennego zapotrzebowania na energię. Dobrze by było, aby była mało obfita i lekkostrawna. Jedzmy warzywa, ryby, owoce, jajka czy baton musli.

Jak sami widzicie, posiłki są bardzo ważną częścią dnia. Nie powinno się z nich rezygnować, a do tego podczas diety, czy odchudzania są istotne.

Polecamy: po co dziecku podwieczorek? >>>