Zwarzona bita śmietana

Zwarzoną bitą śmietanę można uratować. Sprawdźcie, jak to zrobić!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Zwarzona bita śmietana
fot. Fotolia
Jeżeli podczas ubijania bita śmietana nam się zwarzy w taki sposób,  że łatwo jest oddzielić część płynną od części grudkowatej, postawmy ją na małym ogniu do czasu aż będzie płynna. Następnie dodajmy do niej 3 łyżeczki rozpuszczonej w ciepłej wodzie żelatyny i wymieszajmy całość. Następnie zdejmujemy garnek ze śmietaną z ognia i stawiamy do lodówki, do momentu, aż będzie sztywna. Można również wsadzić ją do zamrażarki - właściwie jest to bez znaczenia. 
 
Kiedy zobaczymy, że bita śmietana zgęstniała, zabieramy się do dalszej pracy. Musimy ją zmiksować, a następnie dodać do niej serek homogenizowany o smaku waniliowym. Zmiksować. Potem trzeba dolać ciepłą wodę, około 2 - 3 łyżek. Wszystko należy dokładnie wymieszać. Gotowe! Bita śmietana jest gotowa do dalszego przyrządzania.

Gofry z bitą śmietaną                 
 
Bita śmietana uzyskuje gęstą i sztywną konsystencję pod wpływem napowietrzania. Warto wiedzieć, że kiedyś ubijano bitą śmietanę wyłącznie ręcznie, ponieważ uważano, że w ten sposób jest ona najlepiej napowietrzona i wyjdzie w ten sposób najlepsza. 
 
Śmietana, by potem można było ją spokojnie ubić, powinna mieć minimum 30% tłuszczu. Rodzajów bitej śmietany jest wiele. Można kupić ją w proszku (wtedy ubija się ją z mlekiem), w sprayu bądź oryginalną, która to wykonana jest na bazie śmietany kremówki.
 
Skąd się wzięła bita śmietana?
 
Tak naprawdę nie jest wiadomo, kiedy pojawiła się bita śmietana, kiedy rozpoczęła się jej "kulinarna przygoda". Pewne jest natomiast, że pierwsza wzmianka o bitej śmietanie pojawiła się w XVII wieku na francuskim dworze. Jednak przypuszcza się, że musiała istnieć już długo wcześniej.
 
Jak należy przyrządzić bitą śmietanę?
 
Do ubicia przygotuj słodką śmietankę, taką, która ma przynajmniej 30%. Pamiętaj, żeby śmietanka była dobrze schłodzona. W przeciwnym razie może zdarzyć się tak, że się zważy. Niektórzy zalecają także, żeby schłodzić miskę, w której bita śmietana będzie ubijana. 
 
Najlepiej jest ubijać śmietanką mikserem. Kiedy zobaczymy, że jest już sztywna, powinniśmy przestać ubijać. W przeciwnym razie może się z niej zrobić masło.
 
Do sztywnej bitej śmietany można dodać właściwie wszystko. Może to być cukier puder, cukier waniliowy, jakiś alkohol. Można także dodać do niej odrobinę rumu - smakuje wtedy wyśmienicie. Do bitej śmietany można dodać żelatynę, wtedy będzie ona trwalsza i sztywniejsza. Należy przechowywać ją w lodówce.  Bita śmietana przede wszystkim najlepiej pasuje do deserów. Mali i duzi smakosze z pewnością będą zachwyceni goframi z bitą śmietaną i owocami.

Śmietana kremówka        
 
Jak należy postępować, by bita śmietana nam się nie zwarzyła?
 
By nie dopuścić do tego, by bita śmietana się zwarzyła, należy pamiętać o paru zasadach. Śmietanę należy ubijać zawsze schłodzoną. Najlepiej schłodzić ją w lodówce.
 
Zapamiętaj, że nie można mieszać dwóch różnych śmietanek. Zarówno, jeśli mowa o firmie, jak i przede wszystkim o ilości procentów. To ważna zasada.
 
Poza tym nie ubija się śmietany, jeżeli jest ona już gotowa. Zostało o tym już wcześniej wspomniane, zrobi nam się po prostu masło.
 
Ważne jest także, by podczas ubijania śmietany pod koniec zmniejszyć obroty. Dlaczego? Śmietana dostaje wtedy więcej powietrza i będzie lepiej napowietrzona.
 
Jeżeli chcemy dodać, np. ciepłą, rozpuszczoną czekoladę, to wtedy najlepiej jest wymieszać całość, nie miksować. Ponadto do bitej śmietany nie można dodawać żadnych płynów, które są gorące.              
 
Często do bitej śmietany, by była sztywniejsza, dodaje się bitą śmietanę, jak ją przygotować?
 
Żelatynę należy namoczyć w zimnej wodzie. Zasada jest taka, że zimnej wody powinno być  co najmniej dwa razy tyle, co żelatyny. Następnie do namoczonej żelatyny należy dodać troszkę gorącego płynu, a potem podgrzać ją by się rozpuściła.
 
Można również rozpuścić samą namoczoną żelatynę, wtedy najlepiej jest ustawić garnuszek z żelatyną na płytce i podgrzewać na małym ogniu.
 
Pamiętaj, żeby rozpuszczonej, gorącej żelatyny nie wlewać bezpośrednio do zimnego kremu. Wtedy z kremu zrobi się nam żelatynowa "kluska".
 
Powinno się wlać trochę płynu do garnka z żelatyną, lekko wymieszać i następnie wymieszać z resztą płyną, który przeznaczony jest do zżelowania.