Jak zrobić dobre leczo?

W składzie dobrego leczo powinny znajdować się: papryka, pomidory, cebula oraz kiełbasa. Klasyczne węgierskie leczo zakłada podsmażenie warzyw na smalcu.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak zrobić dobre leczo?
fot. Fotolia
Leczo jest węgierską potrawą, której podstawowymi składnikami są duszona papryka oraz pomidory. Ten warzywny gulasz wzbogaca się również o inne dodatki, np. cukinię i pieczarki oraz mięso – najczęściej kiełbasę.

Leczo w wersji klasycznej

Klasyczne leczo węgierskie w swoim składzie zawiera paprykę, pomidory oraz cebulę. Wszystkie te warzywa są podsmażane na smalcu, a obowiązkowym dodatkiem jest mielona słodka papryka. W polskiej tradycji w składzie tego sycącego dania najczęściej znajdują się również inne warzywa np. kabaczek, fasolka szparagowa oraz kiełbasa, np. wiejska. Można wykorzystać również wieprzową suszoną kiełbasę pochodzącą z Hiszpanii, czyli chorizo.

Jak przygotować dobre i klasyczne leczo?

Najsmaczniejszym dodatkiem spożywanym z leczo jest kromka świeżego pieczywa.
  • Składnikami potrzebnymi do wykonania leczo są: papryka czerwona, żółta i zielona, cebula, kiełbasa, smalec, ząbki czosnku, pomidory i koncentrat pomidorowy. Wśród przypraw niezbędne są: mielona słodka i ostra papryka, świeżo mielony pieprz i sól.
  • Smalec umieszcza się w garnku, do którego następnie wkłada się pokrojoną cebulę oraz kiełbasę (w plasterkach). Składniki się smaży, a po chwili dodaje do nich zgnieciony czosnek.
  • Pokrojoną w kostkę paprykę dorzuca się do garnka, kontynuując smażenie. Potrawę doprawia się solą, pieprzem i dwoma rodzajami mielonej papryki. Kolejnym krokiem jest dodanie pozbawionych skórki i pokrojonych w kostkę pomidorów. Można je zastąpić pomidorową passatą. Całość gotuje się pod przykryciem.
  • Koncentrat pomidorowy dodaje się na koniec gotowania leczo, ale tylko wówczas, gdy użyto świeżych pomidorów.