Jak zrobić węgierskie leczo?

  • 2

Leczo to proste i szybkie w przygotowaniu danie, które od wielu już lat zachwyca podniebienia niemalże całej Europy. Jak przygotować prawdziwe węgierskie leczo, co do niego dodać i z czym spożywać? Odpowiedź znajdziecie poniżej!

         
ocena: 4/5 głosów: 9
Jak zrobić węgierskie leczo?
fot. Fotolia
Jak zrobić smaczne leczo?

Klasyczne leczo wywodzące się z Węgier składa się głównie z warzyw podlanych odrobiną sosu. Do ugotowania tej potrawy potrzebować będziemy papryki białej (lub innej ulubionej przez siebie), cebuli oraz pomidorów. Aby podkreślić smak warzyw, do dania podaje się także bukiet aromatycznych dodatków: słodką, ostrą, wędzoną paprykę, odrobinę czosnku, sól i pieprz, a do smażenia smalec.

Przygotowanie węgierskiej potrawy zaczynamy od umycia i usunięcia gniazd nasiennych papryki, obrania cebuli, czosnku oraz sparzenia pomidorów i pozbawienia ich skórki.

Następnie do garnka wkładamy smalec, a gdy się rozpuści dodajemy półplasterki cebuli, rozgnieciony czosnek, po chwili paprykę pokrojoną w kostkę, a gdy zmięknie - ćwiartki pomidorów.

Kiedy warzywa się nieco podduszą, doprawiamy je sproszkowaną i wędzoną papryką, solą i pieprzem. Gotowe leczo przekładamy do talerza i podajemy z pieczywem!

Leczo Leczo

Zdjęcia: Fotolia

Dodatki do leczo

Tradycyjny przepis na leczo zakłada, że potrawę robi się jedynie z wymienionych wyżej produktów. Danie to serwowane jednak w Czechach, Słowacji, Austrii , Chorwacji czy Polsce ma wiele odsłon wzbogaconych o inne składniki lub nieco odbiegających od klasycznej receptury.

Najczęstszymi dodatkami mającymi urozmaicić smak są: cukinia, kabaczki, patisony, pieczarki, kiełbasa, mięso a nierzadko też kukurydza, fasola lub groszek. To jednogarnkowe danie dobrze smakuje też z dodatkiem ryżu, kaszy jaglanej, kuskus, boczku czy żółtego sera!

Aby potrawa nie była zbyt sucha, do jej przygotowania używany jest także tłuszcz, który podawać można pod postacią smalcu. Na Węgrzech jest to smalec z mangalicy - mocno futrzastej świni. Jeśli nie używacie smalcu, zastąpić możecie go olejem słonecznikowym bądź rzepakowym.

Niezbędnik leczo - warzywa
 

Bez warzyw tradycyjne leczo nie byłoby tak wyraziste, smaczne i wartościowe dla zdrowia!  W papryce znajdziemy bowiem sporo witamin z grupy B i witaminy C oraz wapnia, potasu, żelaza czy magnezu. Cebula natomiast to źródło siarki, fosforu, miedzi i cynku. Pomidory dodane do tego pysznego dania jednogarnkowego sprawią, że zyska ono witaminy C, K, beta-karoten i dużą dawkę potasu!

Leczo Leczo
Zdjęcia: Fotolia

Jak przechowywać leczo?

Leczo to potrawa, którą po ugotowaniu przechowywać można w lodówce przez 2 dni. Jeśli zdarzy się Wam ugotować większą porcję leczo, nie wyrzucajcie jej nadmiaru! Przysmak ten śmiało możecie przełożyć do plastikowego pojemnika i zamrozić! Świetnym rozwiązaniem na zachowanie lecza na całą zimę jest zaś włożenie potrawy do słoika i zapasteryzowanie!
 
Nasze odsłony pysznego leczo
 
Dania jednogarnkowe, to fantastyczny sposób na obiad dla wszystkich niemających czasu na przyrządzanie dwudaniowych obiadów. Jeśli nie wiecie jak zabrać się za przyrządzenie takiego posiłku, sprawdźcie nasz pomysł na leczo z cukinii z cieciorką oraz pożywne leczo z cukinią i pulpecikami!

Lubicie tę wywodzącą się z Węgier potrawę? W jakiej wersji najczęściej pojawia się na waszych stołach? Podzielcie się z nami swoimi sprawdzonymi, autorskimi przepisami na pyszne leczo! Zapraszamy!