Każdemu zdarzy się dodać do sosu lub gulaszu za dużo chilli lub pieprzu. Danie może być niejadalne i cały trud na marne.
Ale można je uratować poprzez:
1. Dodanie kilku łyżek puree ziemniaczanego i śmietany.
2. Dodanie kilku łyżek jogurtu naturalnego.
Sosy są esencją dobrej kuchni, dlatego bardzo dużo się o nich mówi. Są sosy trudne, które nie każdy potrafi przygotować, bo wymaga to większych umiejętności kulinarnych. Są też takie, z którymi nie ma największego problemu, by je przyrządzić. Mowa tu głównie o sosach maślanych, czy sosie beszamelowym - je przygotować potrafi właściwie każda osoba.
Nie ulega wątpliwości, że znacznie łatwiejsza są zimne sosy. Tutaj jest duże pole do popisu, można wykazać się właściwie niczym nieograniczoną pomysłowością. Niektórym może wydawać się dziwne i niepotrzebne, by np. samemu przyrządzić majonez. Przecież można go kupić w różnych rodzajach i gatunkach. Jednak, co jest bardzo istotne, nigdzie nie kupi się zdrowego majonezu, przygotowanego bez konserwantów, tłoczonego na prawdziwej oliwie z pierwszego tłoczenia z dodatkiem musztardy. W rzeczywistości przygotowanie majonezu jest dużo łatwiejsze niż się wydaje.
Sosy są bardzo kaloryczne. Z reguły ich podstawą jest właśnie tłuszcz: masła bądź olej. Dodatkami do sosów są mąka, żółtka i na przykład ser żółty.
Jak doprawić sosy?
Sosy, które są gorące, doprawia się na podobnej zasadzie, jak zupy (mowa o zagęszczaniu). Istnieje parę sposobów, by zrobić to dobrze i smacznie.
Tradycyjny sposób zagęszczenia sosu, to opisane w pierwszym akapicie, zagęszczanie mąką. Powtórzmy: mąkę należy wymieszać z niewielką ilością zimnego płynu (może być woda). Następnie należy zmieszać powstały płyn z sosem. Aby się nam wszystko nie zważyło, należy wlewać płyn, mieszając. Oprócz mąki pszennej, można również doprawić, używając mąkę ziemniaczaną lub ryżową.
Popularne jest doprawianie zasmażką. To jest sposób bardziej skomplikowany. Tłuszcz, najczęściej masło, należy roztopić na patelni. Potem trzeba dodać mąkę, wymieszać i dodać zimnego płynu, by wszystko dokładnie rozprowadzić na całej patelni.Powstaje wtedy tak zwana złota zasmażka.
Sosy można zagęścić również, używając samej śmietany. Najlepiej, aby była to śmietana gęsta oraz tłusta z niewielką ilością wody. Kiedy doda się do sosu śmietany, należy go gotować, aby odparował. I gotowe.
Jeżeli przyrządzamy sosy jasne oraz delikatne stosuje się zagęszczanie ich żółtkiem. Żółtko, zanim zostanie dodane do sosu, należy wymieszać je z niewielką ilością śmietanki bądź śmietany. Trzeba zapamiętać, że po dodaniu żółtka, sosu już się dalej nie gotuje. Należy tylko wszystko ze sobą dokładnie wymieszać.
Kolejnym sposobem zagęszczania sosu jest zagęszczanie go masłem. Na czym polega ten sposób? Na dodaniu do sosu kawałków gęstego, bardzo zimnego i skoncentrowanego masła. Potem sosu już się nie gotuje. Innym pomysłem jest dodanie do sosu kawałków masła zagniecionych z mąką pszenną.
Sos można zagęścić także, używając puree warzywnego. Najczęściej stosowane jest puree ziemniaczane.
W trakcie gotowania sosu można wrzucić do niego kromkę lub dwie kromki chleba. Sos powinien się gotować, a chleb, który się w nim znajduje, doda mu lepszego smaku.
Przygotowywanie sosów może być znacznie ułatwione przez posiadanie garnka do gotowania na parze, małych rondelków bądź ubijaczki do piany. Można zakupić sobie również malakser. Uniknie się wtedy między innymi grudek w potrawie.
Oto kilka przepisów na smaczne sosy, które znajdziesz na gotujmy.pl. Polecamy delikatny, soczysty filet przyrządzony w pikantnym czerwonym sosie curry z mlekiem kokosowym. Jeżeli ugotujesz zupę pomidorową i nie masz co z niej zrobić, zobacz nasz przepis na sos z zupy pomidorowej. Z kolei pikantny sos koperkowo-rzeżuchowy na pewno przyprawi Cię o zawrót głowy. Chcesz przygotować spaghetti i nie masz pomysłu na sos? Wypróbuj przepis na sos cukiniowy z klopsikami. Do placków ziemniaczanych przygotuj z kolei pyszny sos grzybowy. Możesz użyć do tego zasmażonych, mrożonych grzybów.
Blendi