Dieta dla narciarza

Wybierając się na stok warto pomyśleć o zjedzeniu pełnowartościowego posiłku. Zobacz też co spakować do plecaka

         
ocena: 3/5 głosów: 1
Dieta dla narciarza
Jazda na nartach to nie tylko sport dla sportu - amatorzy białego szaleństwa powinni wiedzieć, jak wiele kalorii organizm spala podczas jazdy - godzina aktywnego ruchu to ponad 500 kcal mnie. Szybkie spalanie kalorii niesie za sobą konieczność odpowiedniego sposobu odżywiania.

Wybierając się na narty weź pod uwagę czas jaki spędzisz na stoku. Bez względu na to na jak długo się wybierasz nie możesz zapomnieć o pożywnym śniadaniu, które zawsze jest podstawą zdrowej diety.


Jakich składników odżywczych potrzebuje narciarz?


Przede wszystkim - pamiętaj o węglowodanach. Najbardziej pożądane w diecie narciarza będą węglowodany złożone występujące w makaronie, produktach zbożowych, ryżu oraz owocach. Węglowodany są niezbędne ponieważ dostarczą ci wiele energii, a jej - szykując się na aktywny sport - potrzebujesz szczególnie.

Zadbaj też o dostarczenie organizmowi białka - sięgnij po nabiał, jaja oraz chude mięso. Przed wyjściem na stok warto zjeść ulubiony jogurt owocowy.

Nie możesz zapomnieć o uzupełnianiu płynów - pij wodę niegazowaną, to uchroni cię przed odwodnieniem, które może byc skutkiem intensywnego wysiłku. Zwłaszcza, gdy na stoku świeci słońce.


Co zabrać ze sobą?


Wybierając się na narty warto zabrać ze sobą plecak - nie wszędzie będziemy mieć możliwość zrobienia zakupów na miejscu. Do plecaka spakuj coś słodkiego, co dodatkowo dostarczy ci węglowodanów. Niech będzie to tabliczka czekolady czy chociażby baton który mimo niewielkich rozmiarów zawiera ich sporo.

Jeśli nie przepadasz za słodyczami - zabierz ze sobą orzechy, bakalie, suszone owoce - będą dobrym pomysłem na przekąskę w czasie przerwy. Jeśli masz taką możliwość - w przerwie wybierz się na pożywną sałatkę owocowo-warzywną.

Pamiętaj także o butelce niegazowanej wody!


Zasady odżywiania się narciarza


To, że czeka cię niemały wysiłek nie oznacza, że powinieneś najeść się do syta czy wręcz "na zapas". Skutek będzie taki, że po obfitym posiłku będziesz mieć uczucie ciężkości i prawdopodopbnie jedyne na co przyjdzie ci ochota to drzemka.

Pamiętaj o witaminach i pożywnym śniadaniu czy obiedzie, ale nie przesadzaj z ilością.

Lepiej też zapomnij na ten czas o kawie, papierosach i akloholu. Pamiętaj - w zdrowym ciele zdrowy duch, więc i przyjemność z jazdy większa!!