Dieta niemowlaka i małego dziecka

  • 1

Żywienie niemowląt i małych dzieci to nie lada wyzwanie. Co zatem podawać, by zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości?

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Dieta niemowlaka i małego dziecka
fot. Fotolia
Rozszerzanie diety niemowląt to dla wielu rodziców ogromne wyzwanie. Niektóre dzieci bardzo chętnie poznają nowe smaki, a inne – są niejadkami. Żywienie dzieci stawia przed rodzicami także szereg innych problemów, jak alergie i nietolerancje pokarmowe.

Rozszerzanie diety maluchów musi się odbywać stopniowo. Należy wprowadzać pojedyncze produkty i obserwować reakcje organizmu, ponieważ wprowadzanie nowych produktów to niemałe wyzwanie dla małych, jeszcze niedojrzałych brzuszków.

Przy wyborze produktów z przeznaczeniem dla niemowląt i małych dzieci należy kierować się najwyższą starannością. Wybierajmy produkty tylko  ze sprawdzonych źródeł, aby nie narażać naszych pociech na wchłanianie ogromnej ilości substancji chemicznych. Pamiętajmy, że piękne i dorodne warzywa z marketów niekoniecznie są tak zdrowe, na jakie wyglądają.

Warzywa z naturalnych upraw, pozbawionych chemicznych nawozów mają przede wszystkim niejednorodne kształty. Ponadto, marketowe warzywa przeważnie są czyszczone wodą z dodatkiem silnych chemikaliów. Alternatywą dla warzyw i owoców z marketów mogą być uprawy ekologiczne, których  procedury uprawy zakazują dodawania tak dużych ilości środków chemicznych.

Wybierając mięso, także kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Najwięcej sztucznych dodatków, hormonów i antybiotyków jest w mięsie drobiowym. Pomimo, że ten gatunek mięsa charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu i łatwo przyswajalnym białkiem, to warunki hodowli drobiu często pozostawiają wiele do życzenia.

W przypadku niemowlaków, małych dzieci i alergików, lepiej zastąpić drób mięsem królika, które jest o wiele zdrowsze. Ponadto, mięso królicze jest o wiele bogatsze w łatwo przyswajalne białko, zawiera mniej tłuszczu i jest szczególnie polecane dzieciom i alergikom.

Pamiętamy także, że smak kształtuje się dopiero z czasem. Dzieci nie znają takich smaków, jak słony, czy słodki i poznają je w miarę upływu czasu. Oznacza to, że dosalanie, czy słodzenie posiłków jest zbędne i często kształtuje złe nawyki od najmłodszych lat.
 
Dowiedz się więcej na temat rozszerzania diety niemowlaka!