Dlaczego warto jeść natkę?

  • 1

Niedzielny rosół bez natki? Nie do pomyślenia! Sprawdź, dlaczego warto ją dodawać także do innych potraw.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Dlaczego warto jeść natkę?
fot. Fotolia
Liście pietruszki dostarczają niemal wszystkich niezbędnych nam witamin i składników mineralnych. I to w gigantycznych dawkach! Przykładowo – łyżka posiekanej natki zawiera dzienną dawkę witaminy C. Dlatego powinni ją jeść dosłownie wszyscy – od dzieci po seniorów. Nie zaszkodzi nikomu.

Dostęp do świeżej natki możesz mieć praktycznie przez cały rok. Wystarczy włożyć do dość głębokiej doniczki wypełnionej ziemią kilka korzeni pietruszki, najlepiej takich z zawiązkami liści. Doniczkę postaw na nasłonecznionym parapecie. Podlewaj regularnie, gdy ziemia będzie przesuszona. Można też wysiać pietruszkę z nasion, ale wtedy na liście trzeba będzie poczekać dłużej.

Natkę kupowaną w pęczkach najlepiej włożyć do naczynia z zimną wodą i zużyć w ciągu 2-3 dni. Przechowa się dłużej, jeśli zawiniesz ją w papierowy ręcznik i położysz w lodówce w najcieplejszym miejscu. Listki można też przechowywać w zamrażalniku nawet kilka miesięcy. Najlepiej włożyć całe gałązki do plastikowego pojemnika lub torebki. Zachowują one wszystkie właściwości świeżej natki.

Zobacz, jakie korzyści daje jedzenie natki pietruszki!

Mocne serce
Kanapki z pastą z dwóch przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku wymieszanych z 2 łyżkami posiekanej natki pietruszki i kilkoma kroplami oliwy to doskonałe drugie śniadanie dla osób zagrożonych chorobami serca i układu krążenia. Zawarty w natce potas obniża ciśnienie tętnicze krwi i wspomaga pracę serca, zaś przeciwutleniacze wzmacniają i uelastyczniają naczynia krwionośne, chroniąc je przed miażdżycą.


 
Fot. Fotolia

Nerwy na wodzy
Twarożek z natką powinni często jadać uczniowie, studenci i inne zestresowane osoby. Zielenina wzbogaca menu w witaminy z grupy B, które wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, uspokajają, łagodzą objawy stresu i napięcia, a także poprawiają pamięć i koncentrację.

Szybki detoks    
Koktajl ze szklanki kefiru z 3 łyżkami posiekanej natki, łyżką otrąb lub poppingu amarantusowego i sokiem cytrynowym oczyszcza organizm z toksyn. Pij go dwa razy dziennie przez 3 dni. Natka jest bogatym źródłem błonnika, który usuwa z jelit wszystko, co zbędne.
Pobudza on także przewód pokarmowy do intensywniejszej pracy, wspomagając trawienie.

Zapobieganie anemii
Napój z pęczka natki zmiksowanego z sokiem z cytryny, łyżką miodu i litrem letniej wody polecamy osobom cierpiącym na anemię. Warto pić po szklance kilka razy dziennie, bo natka ma sporo żelaza.
Jest to, co prawda słabo przyswajalna forma niehemowa, ale zielone listki mają też bardzo dużo witaminy C. A ta z kolei poprawia wchłanianie żelaza, łagodząc objawy niedokrwistości.

Zdrowe nerki
Sok z natki może zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych, a nawet je usuwać. Umyj pęczek świeżej natki, zmiksuj go z sokiem z całej cytryny, odrobiną cukru, 2-3 szklankami wody i listkiem mięty. Pij po 100-150 g soku dwa razy dziennie.
Liście pietruszki działają moczopędnie. Dzięki temu mogą wspomagać funkcjonowanie nerek, pomagają też usuwać z organizmu puryny, co ważne dla osób cierpiących na dnę moczanową.

Profilaktyka nowotworów
Natka to naturalny wielowitaminowy suplement, który doskonale uzupełnia niedobory witamin i składników mineralnych u rekonwalescentów oraz osób cierpiących na nowotwory (zwłaszcza leczonych za pomocą chemio- lub radioterapii). Liczne składniki odżywcze zawarte w zielonych liściach wzmacniają organizm osłabiony chorobą, zaś smak listków pobudza apetyt.

Świeży oddech    
Żucie świeżych listków pietruszki poleca się miłośnikom czosnku i osobom cierpiącym na paradontozę. Olejki eteryczne zawarte w natce błyskawicznie odświeżają oddech. Oprócz tego – natka jako jedno z najbogatszych źródeł witaminy C – poprawia stan dziąseł.

Zdrowa ciąża
Polecamy surówkę zrobioną z utartych 4 małych marchewek, 2 jabłek, z drobno posiekaną natką, skropioną sokiem z cytryny i łyżką oleju rzepakowego. Natka wzbogaca menu w kwas foliowy wspomagający rozwój dziecka i zapobiegający występowaniu wad cewy nerwowej u płodu.

Jędrna skóra
Po natkę pietruszki powinna sięgać każda młoda kobieta. Jest ona bowiem prawdziwą kopalnią żelaza, które tracimy co miesiąc w okresie menstruacji. W tym czasie warto sięgać po surówki warzywne z natką, np. z pęczka posiekanej natki, 2 drobno pokrojonych zielonych ogórków i łyżki jogurtu z oliwą.

Natka świetnie zadba także o stan skóry każdej z nas. Zawiera bowiem sporo beta-karotenu odpowiedzialnego za dobrą kondycję skóry, jak i witaminy E, która zapewnia jej odpowiednie nawilżenie i sprężystość.