Dzień Śliwki

  • 2

Śliwki mają swoje święto! 23 września obchodzimy Dzień Śliwki. Te pyszne owoce warto jeść na surowo, dodawać do potraw oraz przygotowywać z nich przetwory.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Dzień Śliwki
fot. Fotolia
Śliwki na zdrowie!

Śliwki to owoce niskokaloryczne, zawierające mnóstwo witamin i mikroelementów. Skutecznie poprawiają metabolizm. Zarówno świeże jak i suszone śliwki smakują doskonale.

Warto wiedzieć, że suszone mają więcej wartości odżywczych, witamin oraz błonnika niż śliwki surowe. Niestety są również bardzo kaloryczne, mają pięć razy więcej kalorii niż ich surowy odpowiednik!

Węgierki, renklody, mirabelki - wszystkie rodzaje śliwek są bardzo smaczne i warto po nie sięgać w sezonie - wtedy są najsmaczniejsze.

Śliwki w koszyku
Fot. Fotolia

Śliwka w kuchni

Surowe śliwki wspaniale komponują się w daniach, ciastach, słodkich pierogach, knedlach. Z ich udziałem można przyrządzać marynaty oraz sosy do mięs. Ze śliwek węgierek produkowana jest polska śliwowica - mocno procentowy trunek prosto z gór.

Jeśli chcecie zachować smak i aromat śliwek na dłużej przygotujcie domowe przetwory - dżemy, konfitury, kompoty.

Suszone śliwki - podobnie jak surowe - w kuchni są niezastąpione. Można ususzyć je samodzielnie przy pomocy suszarki do owoców, warzyw i grzybów lub kupić gotowe w sklepie. Takie śliwki to doskonała przekąska, a także jeden z podstawowych składników kompotu z suszu na Wigilię, bigosu oraz nadzienia w daniach mięsnych.

Suszone i surowe śliwki na drewnianym blacie
Fot. Fotolia

Śliwki w codziennej diecie

Zjadana na co dzień ilość śliwek nie powinna przekraczać kilku sztuk. Suszone warto dodać do jogurtu naturalnego, musli lub owsianki. Surowe idealnie sprawdzą się jako przekąska na drugie śniadanie lub podwieczorek.

W spożywaniu śliwek należy jednak zachować umiar! Jeśli będziemy jedli zbyt często śliwki suszone (dotyczy to również surowych) możemy nabawić się wzdęć lub rozwolnienia. Kompot ze śliwek pity w za dużych ilościach również ma działanie przeczyszczające.

W jakim wydaniu śliwki lubicie najbardziej? Surowe, suszone, kandyzowane? A może te, które stanowią idealne uzupełnienie mięs lub innych wytrawnych dań? Czekamy na Wasze opinie i sprawdzone przepisy ze śliwkami w roli głównej!