Chleb
Pieczywo, które straciło już dawną świeżość, możemy przeznaczyć na bułkę tartą. Są jednak również inne sposoby jej wykorzystania. Z czerstwego chleba, warto przygotować grzanki do zup i sałatek. W tym celu chleb kroimy w kostkę (1cmx1cm), skrapiamy oliwą, posypujemy przyprawami (pieprz, zioła, czosnek, co kto lubi) i zapiekamy w piekarniku na papierze do pieczenia przez około 5 minut. Studzimy i przechowujemy w szczelnym pojemniku.
Możemy tez zrobić jajka zapiekane w bułce. Odcinamy wierzch bułki, drążymy ją, smarujemy masłem, dokładamy szynkę/ser/pomidora i wbijamy jajko. Doprawiamy i pieczemy w piekarniku do ścięcia białka.
Wino szybko wietrzeje. Aby się nie zmarnowało warto zamrozić je w pojemnikach na lód, a następnie przechowywać w szczelnym pojemniku w zamrażalce. Takie wino możemy użyć do przygotowywania gulaszu, sosów, czy duszonych warzyw. Kostki zamrożonego białego wina można dodać także do wina w kieliszku, dzięki czemu schłodzimy je, a nie rozcieńczymy.
Wędlina
Przeschniętą wędlinę możemy przeznaczyć na przygotowanie mięsnych przekąsek. Wystarczy pokroić ją na cieniutkie plasterki i opiec w piekarniku na kratce w 220 stopniach C przez kilka minut. Mięsne chipsy gotowe ;)
Szparagi
Szparagi dostępne są w sprzedaży tylko przez krótki okres i często są drogie. Warto więc wykorzystać obierki i końcówki od tych warzyw do przygotowania aromatycznego bulionu. Obierki z kilku pęczków szparagów gotujemy przez około 30 minut w wodzie, która pozostała z gotowania tych warzyw. Przecedzamy i wykorzystujemy na bieżąco lub mrozimy w pojemnikach do zamrażania.
Taki wywar jest świetną baza do gotowania zupy szparagowej, sosu, czy tez zupy warzywnej.
Biszkopt/ciasta
Wysuszony biszkopt lub ciasto bez owoców i kremów możemy wykorzystać do przygotowania cake pop'sów, czyli „lizaków” uformowanych z ciasta połączonego z masą/czekoladą/mascarpone i oblanego polewą.
Możemy zetrzeć wysuszone ciasto na tarce o dużych oczkach. Przed użyciem zrumienić je na patelni z cukrem i zastosować jako posypkę do przygotowanego ciasta, czy deseru.
Cytrusy
Sok z cytryn możemy zamrozić w pojemniczkach na lód, przełożyć do pojemników i przechowywać w zamrażalce nawet przez kilka miesięcy. Skórki cytrusów warto wykorzystać do przygotowania ich kandyzowanej wersji. 3 pomarańcze i 3 cytryny szorujemy, a następnie parzymy wrzątkiem. Obieramy obieraczką cienkie paski (najlepiej z jak najmniejszą ilością białej skórki). Kroimy w kosteczkę i zalewamy gorącą wodą. Gotujemy przez 15 minut. Po tym czasie zamieniamy wodę z gotowania na 1,5 szklanki świeżej wody oraz 1,5 szklanki cukru. Gotujemy na małym ogniu ok. 30-40 minut, aż skórki będą szkliste, a większość syropu wyparuje. Gorące wlewamy do wyparzonych słoików i pozostawiamy do wystygnięcia wieczkiem do dołu.
W ten sposób wykorzystuję w pełni owoce i zawsze mam w domu zarówno sok z cytryny, jak i kandyzowane skórki.
Dowiedz się co zrobić z resztkami obiadu >>>
culinarylover00