Ile kalorii mają czereśnie?

100 g czereśni dostarcz organizmowi 63 kalorii. To dużo czy mało? Dowiedz się, czy na diecie odchudzającej warto jeść czereśnie i czy te owoce tuczą. Zobacz dlaczego nie wolno popijać czereśni wodą!

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Ile kalorii mają czereśnie?
fot. Fotolia
Jędrne i soczyste czereśnie to owoce lata, które dostarczają nam mnóstwa witamin i minerałów. Chętnie przygotowujemy z nich lekkie desery, koktajle, ciasta a nawet wytrawne dania. Jak wpływają na naszą sylwetkę?

Ile kalorii mają czereśnie?


Czereśnie to słodkie owoce, które na szczęście są niskokaloryczne. Odmiany różnią się natężeniem smaku i słodyczy w zależności od gatunku.

Klasyczna Miodówka i Regina to najbardziej popularne i jedne z najsmaczniejszych czereśni. Porcja 100 g czereśni to 63 kalorie. Dodatkowo zawierają białko - 1.00 g, błonnik -1.3 g oraz węglowodany - 14.6 g.

Czy czereśnie tuczą?


Czereśnie pomimo swojej słodkości, często mylnie traktowane jako tuczące, w rzeczywistości nie są. Zawierają bardzo dużo pektyn – są odpowiedzialne za szybsze trawienie tłuszczów oraz pomagają w zwalczaniu złego cholesterolu.

Są także stosowane w leczeniu otyłości oraz usprawniają pracę jelit. Owoce te są wskazane osobom chorym na cukrzycę, gdyż mają niski indeks glikemiczny – zapobiega to dużym skokom w wydzielaniu insuliny.

Nie należy popijać czereśni wodą czy napojami słodzonymi – może to powodować nagłe i bardzo raptowne oczyszczanie się organizmu z pokarmów. Potwierdzone badaniami działanie odchudzające tych owoców sprawia, że w równomierny i zdrowy sposób pozbędziemy się zbędnych kilogramów.

Czy czereśnie są zdrowe?

  • Wspomagają kondycję oczu - skutecznie naprawiają szkody spowodowane przez wolne rodniki – łagodzą stany zapalne i utrzymują odpowiednie ciśnienie w gałce ocznej. Chronią także przed infekcjami.
  • Poprawiają trawienie – błonnik zawarty w czereśniach wspomaga trawienie i dobrą kondycję układu pokarmowego. Zawarte w nich flawonoidy powodują zwiększoną produkcję żółci oraz soków trawiennych.
  • Zapobiegają chorobom serca – witaminy, antyoksydanty oraz fosfor to składniki, które wspomagają i zabezpieczają przed serce przed uszkodzeniami powodowanymi przez oksydanty. Sprzyjają prawidłowej pracy naczyń krwionośnych oraz redukują poziom złego cholesterolu – co sprzyja obniżonej zachorowalności na atak serca w przyszłości.
Zobacz też: Ile kalorii mają truskawki?