Czereśnie – letni przysmak

  • 2

Okres kiedy możemy cieszyć się smakiem soczystych czereśni trwa bardzo krótko, gdyż szczyt sezonu tych owoców przypada na czerwiec i lipiec. Skąd pochodzą, dlaczego warto jeść je kilogramami i jak najlepiej spożytkować? Nasz artykuł odpowie na wszystkie te pytania!

         
ocena: 5/5 głosów: 7
Czereśnie – letni przysmak
fot. Fotolia
Skąd pochodzą czereśnie?

Czereśnia znana też pod botaniczna nazwą wiśni ptasiej jest gatunkiem rośliny z rodziny różowatych, charakteryzującym się kulistymi, zwykle czerwonymi, różowymi lub żółtymi owocami.

Wywodzi się ona z Europy i Azji Zachodniej skąd rozprzestrzeniła się na Kaukaz i południe Azji. W Polsce czereśnia rośnie dziko na terenie całego kraju - zarówno na nizinach, terenach wyżynnych jak i niższych górach. Na południu kraju powszechnie uprawiana w wielu odmianach jako drzewo owocowe.

Czereśnie Czereśnie
Zdjęcia: Fotolia

Jakie odmiany czereśni można spotkać?

Jeśli mamy ochotę zasmakować pysznych, słodkich czereśni i w tym celu wybieramy się na miejski bazarek, warto orientować się, że znajdziemy na nim odmiany wcześnie (maj, czerwiec), średnio (czerwiec) i późno owocujące (lipiec), które różnić się będą barwą skórki, a także samym rozmiarem owoców. Jak odróżniać poszczególne odmiany?

Lapins to wczesny, ceniony i często spotykany gatunek czereśni  wyróżniający się sporymi, czerwonymi owocami oraz soczystym i smacznym miąższem. Wczesną odmianą jest także Rivan, dającą duże plony w postaci sercowatych, jędrnych i czerwonych owoców.

Do średnich odmian zaliczamy ciemnoczerwone, twarde i soczyste czereśnie o nazwie Burlet czy Summit, a także słodkie, żółte, pokryte czerwonym rumieńcem Vega.

Odmiany późno owocujące to natomiast czereśnie o nazwie Van charakteryzujące się spłaszczonymi, nieco kwaskowatymi owocami, które dają obfite plony.

Dlaczego warto jeść czereśnie?

Kojarzące się z wakacjami słodkie czereśnie poza wspaniałym smakiem, odznaczają się także licznymi walorami korzystnie wpływającymi na zdrowie. Są one źródłem wartościowych witamin takich jak: A, B, C, E, ale również minerałów: jodu, wapnia, żelaza czy magnezu.

Jadane regularnie obniżają ryzyko zachorowania na choroby reumatyczne, a dzięki ogromnej ilości przeciwutleniaczy także na choroby cywilizacyjne, w tym nowotwory! Warto wiedzieć również, że czereśnie mimo swojej słodyczy są niskokaloryczne, gdyż w 100g zawierają zaledwie 60 kcal!

Czereśnie
Zdjęcie: Fotolia

Co zrobić z czereśni?

Czereśnie to owoce, które od dawana znajdują zastosowanie w sztuce kulinarnej. Poza tym, że wspaniale smakują zjadane bezpośrednio, fantastycznie sprawdzają się w daniach - zarówno wytrawnych, jak i typowo deserowych!

Z tych jędrnych owoców zrobić można wiec pyszne desery na zimno, galaretkę, kisiel lub z ich udziałem upiec sernik, babkę, biszkopt, a nawet tort! Ponieważ czereśnie dobrze współgrają z nabiałem warto przyrządzać z nich też odżywczy koktajl.

Owoce te sprawdzą się jako farsz do pierogów, dodatek do zup owocowych, sałatek, a nierzadko też mięs czy sosów!

Kiedy natomiast zapragniemy zachować smak czereśni na zimę, wystarczy zamknąć je w słoiczkach i podawać pod postacią konfitur, dżemów i marmolad!

Podobnie jak my kochacie te soczyste, drobne owoce ale brak Wam kulinarnych inspiracji na ich wykorzystanie? Koniecznie zajrzyjcie do naszego działu na czereśnie, gdzie znajdziecie wiele oryginalnych pomysłów!

Pośród nich na specjalną uwagę zasługuje przepis na szybki deser czereśniowo – truskawkowy oraz pyszne razowe pierogi z czereśniami!

Czereśnie
Zdjęcia: Fotolia

Zapraszamy do udostępniania własnych receptur z czereśniami w roli głównej. Pamiętajcie, że każde Wasze aktywności zbliżają Was do zdobycia ciekawych nagród. Do dzieła!