Imieniny Piotra i Pawła

  • 1

29 czerwca imieniny obchodzą Piotr i Paweł. Z pewnością każdy ma wśród znajomych kogoś o tych imionach – pamiętajmy zatem złożyć im dziś życzenia.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Imieniny Piotra i Pawła
Piotr znaczy skała

Jest to imię pochodzenia greckiego i wywodzi się od przydomku, który Jezus nadał Szymonowi (z gr. "skała, opoka"). Do języka polskiego dotarło za sprawą łaciny. Pierwszy raz zostało zapisane już w XII w. w Bulli gnieźnieńskiej. Św. Piotr Apostoł – wedle tradycji chrześcijańskiej – był pierwszym zwierzchnikiem Kościoła i posiada klucze do bram raju. Współcześnie jest patronem strażników miejskich i kustoszy.

Uważa się, że osoby o tym imieniu cechuje rozwaga, sprawiedliwość i opanowanie. Piotr jest wrażliwy, pełen empatii i zrozumienia, a także chętnie udziela pomocy innym. To wielki myśliciel, któremu nie brakuje ambicji. Interesuje się nauką, w związku z czym ma zadatki na wielkiego odkrywcę. Nie ma problemów z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych, jednakże często bywa roztargniony, czym denerwuje swoje otoczenie.  Gdy coś postanowi, ciężko go od tego odwieść.

Obecnie jest jednym z najczęściej noszonych imion w Polsce (zaraz po Annie i Marii). W roku 2010 Piotr zajmował 11. miejsce wśród najczęściej nadawanych imion męskich. Posiada swój odpowiednik w większości języków (szczególnie wywodzących się z pnia praindoeuropejskiego). Według oficjalnego wydania Martyrologium Rzymskiego istnieje 46 świętych o tym imieniu. Oprócz świętych imię to nosili rosyjscy carowie.

Popularne osoby noszące to imię:

Piotr Abelard –teolog, benedyktyn, filozof
Piotr Adamczyk – aktor
Pedro Almodovar – hiszpański reżyser
Pieter Bruegel (starszy) – malarz
Pierre Cardin – projektant mody
Piotr Czajkowski – kompozytor rosyjski
Piotr Fronczewski – aktor
Peter Paul Rubens – malarz flamandzki
Piotr Skarga – publicysta, kaznodzieja, jezuita, teolog

Imieniny Piotra występują 34 razy w roku, jednak najpopularniejsze przypadają na 29 czerwca. Imię to zapisało się również w tradycji ludowej:
„Piotr wie, co mówi, Paweł zaś mówi, co wie.”
„Dawniej Piotr był Piotrem, a łotr łotrem.”

Tu znajdziesz rozmaite życzenia imieninowe, może cię zainspirują.


Święty Paweł – Apostoł Narodów

Św. Paweł z Tarsu przyszedł na świat jako Szaweł. Początkowo był prześladowcą chrześcijan, jednakże nawrócił się, został ochrzczony i przyjął imię Paweł, po czym stał się jednym z 12 apostołów. Był autorem listów do Koryntian zawartych w Nowym Testamencie. Św. Paweł jest patronem Grecji i Malty, a także opiekunem adwokatów.

Samo imię pochodzi od łacińskiego „Paulus”, co oznacza „mały, drobny”. Niegdyś nazywano tym imieniem osobę małą, niskiego wzrostu i drobnej budowy ciała. Należy do grupy najstarszych imion rzymskich.  Posiada swoje odpowiedniki w wielu językach, nie tylko europejskich, lecz także arabskim, chińskim, japońskim czy koreańskim. 

W Polsce jest siódmym najpopularniejszym imieniem, jednakże w ostatnich latach nie jest szczególnie często nadawane dzieciom (według danych na 2010 rok nie mieści się w pierwszej dwudziestce). Paweł obchodzi imieniny 20 razy w roku, a najpopularniejsze przypadają na 29 czerwca.

Uważa się, że Paweł to mężczyzna o jasnym umyśle, wytrwały w dążeniu do celu i konsekwentny.  Ma bardzo silną wolę i dużo cierpliwości. Często wnikliwie analizuje otoczenie, wiele czasu poświęca pracy lub nauce, ponieważ lubi być niezależny i sam o sobie decydować.  Niestety zdarza się, że jest przez ludzi niedoceniany i niezauważany. Ponoć osoba o tym imieniu ma uzdolnienia językowe i odznacza się żywiołowym usposobieniem.  W wolnym czasie lubi obcować z przyrodą.


Znani mężczyźni o tym imieniu:

Pablo Picasso – malarz
Paul Newman – aktor
Paweł Huelle – pisarz, publicysta
Paweł Janas – piłkarz, trener
Paweł Małaszyński – aktor
Paweł Wilczak – aktor
Paweł Zagumny - siatkarz

Według tradycji ludowej:
„Uczył Paweł Marcina, a sam głupi jak trzcina.”
„Nie będzie Pawła, to się weźmie Gawła.”

Co dla Piotra i Pawła?

Ponieważ to sezon malinowy proponujemy w prezencie z okazji 29 czerwca zrobić wspaniały tort migdałowo-malinowy.

Na przyjęciu imieninowym można zaserwować domowe lody malinowe, albo pyszne tiramisu z malinami.

Ponieważ Piotr, jak i Paweł to mężczyźni silni i swoje potrzeby mają warto dostarczyć porządną dawkę protein - będą zachwyceni, oto mięsne potrawy dla Piotrów i Pawłów:

Polędwiczka wieprzowa z miodową nutą

Kurczak eksplozja smaków pieczony na butelce piwa

Golonka jak afrodyzjak z lubczykiem, który żadnego faceta nie pozostawia ponoć obojętnym :)

Pyszne kotlety mielone nadziewane, za które Piotrki i Pawły dadzą się pokroić