Jajko i jego tajemnice

Jajko - zapewne większość z nas jadło, chociaż jedno jajko w swoim życiu. Jajko można jeść w różnej postaci: na twardo, na miękko, w sałatce, czy w placku.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Jajko i jego tajemnice
fot. Fotolia

Są różnej wielkości i różnego pochodzenia. Poczytajcie o nich więcej.

POCHODZENIE
Najczęściej w naszym kraju zajadamy się jajkami kurzymi. Na kolejnych miejscach znajdują się jaja kacze, gęsie, przepiórcze, strusie i rybie (ikra).

WŁAŚCIWOŚCI
Jajko waży ok.60 g. Posiada żółtko i białko. Są to jadalne części oraz skorupkę, część niejadalną. Składa się z wody, białka, tłuszczu i węglowodanów. Posiada duże ilości witamin A, D, a także niektórych witamin z grupy B. Jajka klasyfikowane są według wagi: XL- jajka powyżej 73g, L- 63g- 73g, M- 53g - 63g i S- poniżej 53 g. W 100g jajek znajduje się 147 kcal.

TAJEMNICE
1) SPRAWDZANIE ŚWIEŻOŚCI - aby sprawdzić, czy nasze jajko jest świeże należy je włożyć do szklanki z wodą. Świeże opadnie na dno, natomiast zepsute(nieświeże) wypłynie na powierzchnię.
2) USUWANIE SKORUPKI - aby z łatwością obrać skorupkę, jajko należy zalać na ok. 4-5 minut zimną wodą. Można też obierać jajko pod strumieniem zimnej wody.
3) GOTOWANIE - jeśli chcemy przygotować jajko na twardo należy go gotować pod przykryciem 8 minut od momentu, kiedy woda zawrze. Jeśli chcemy ugotować jajko na miękko, gotujemy go ok.3 minuty po zawrzeniu wody.
4) PĘKANIE SKORUPKI PODCZAS GOTOWANIA - jest na to bardzo prosty sposób. Należy dodać do gotującej się wody, w proporcji: łyżka octu na pół litra wody. To zapobiegnie pękaniu.
5) ROZBITE JAJKO - aby w łatwy sposób zebrać surowe, rozbite jajko z podłogi, należy posypać go grubą warstwą soli i zostawić na kilka minut. Później wystarczy tylko zebrać go ręcznikiem papierowym.

O jajkach można pisać dużo, zwłaszcza w okresie Wielkanocnym, ale jeść warto je cały rok.



Polecamy: dlaczego dzieci powinny jeść jajka >>>