Ryż jest wspaniałym dodatkiem do wielu dań na słodko i wytrawnie. Gotowanie ryżu jest jednak niemałym wyzwaniem – często zamiast jędrnych, sypkich ziaren otrzymujemy nieapetyczną papkę. Co zrobić, aby pozbyć się tego problemu i perfekcyjnie ugotować ryż?
Gotowanie ryżu - wskazówki
Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedni ryż, który nie jest pakowany w plastikowe woreczki. Takie paczuszki podczas gotowania mogą uwalniać do ryżu szkodliwe substancje m.in. BPA, czyli bisfenol A. Poza tym, gotując ryż w takich woreczkach mamy niemal pewność, że będzie rozgotowany – ziarenka ryżu potrzebują miejsca, aby mogły swobodnie ugotować się bez sklejania.
Kolejna ważna wskazówka – dane o gotowaniu ryżu na opakowaniu są poglądowe! Warto kierować się poniższymi instrukcjami i własnymi obserwacjami, a ziarenka ryżu będą sypkie i puszyste.
Rodzajów ryżu jest wiele i każdy z nich gotuje się określony czas. My skupiamy się na najpopularniejszym ryżu białym – basmati i jaśminowym.
Zobacz, jak wybrać odpowiedni ryż do danej potrawy.
fot. Adobe Stock
Jak ugotować ryż na sypko?
Ryż będzie sypki, jeśli ugotujesz go według poniższej instrukcji:
- Przygotuj ryż i wodę w proporcji 1:2. Na jedną szklankę ryżu potrzebujesz dwóch szklanek wody.
- Ziarenka ryżu umieść w misce i zalej zimną wodą.
- Płucz ryż, wymieniając wodę do momentu, aż będzie przezroczysta.
- Jeśli masz czas, po dokładnym przepłukaniu, zalej ryż zimną wodą ponad jego powierzchnię i zostaw do namoczenia przez min. 20 minut. Nie jest to konieczny krok, ale po takim namoczeniu ziarna ryżu wydłużają się i nie są zbyt kruche.
- Po odlaniu wody, w której moczył się ryż, umieść ziarna w garnku o dosyć dużym dnie – wtedy wszystkie ziarna będę gotowały się równomiernie.
- Dodaj odmierzoną porcję wody, szczyptę soli i 1 łyżkę oleju na każdą szklankę ryżu.
- Gotuj ryż na pełnym gazie bez pokrywki. Kiedy ryż wchłonie większość wody i pojawią się na jego powierzchni tzw. kratery, zmniejsz gaz do minimum i zakryj garnek pokrywką.
- Po upływie ok. 10 minut wyłącz palnik i zostaw ryż pod przykryciem na kilka minut. Niektóre ziarenka ryżu mogą odstawać od powierzchni jak małe igiełki – to znak, że ryż jest idealnie sypki!
Co zrobić z ugotowanego ryżu?
Ryż stanowi główny składnik pożywienia ponad 33% ludności na świecie. Szczególnie popularny jest w krajach azjatyckich, skąd pochodzi jego uprawa. Ziarna ryżu są lekkostrawne i bezglutenowe, świetne dla ludzi na diecie i chorych na celiakię.
Można go podawać na wiele sposobów: na słono, pikantnie albo słodko. Ryż idealnie komponuje się z mięsem i sosami, a także rybą i warzywami. Ryż na słodko jest dobrym pomysłem na śniadanie - gotowany na mleku z dodatkiem owoców, doda energii na początek dnia. Propozycję na bazę do wielu dań wytrawnych i słodkich, stanowi aromatyczny ryż z kurkumą i cynamonem – bardzo prosty w wykonaniu! Azjatyckim pomysłem na obiad jest ryż smażony z marchewką i jajkiem, a na deser warto zaserwować klasyczny i pyszny ryż zapiekany z jabłkami.
Propozycji na dania z ryżem jest mnóstwo, dlatego spragnionym inspiracji radzimy zajrzeć do naszej bazy, zawierającej przepisy na potrawy z ryżem. Tam znajdziesz szereg pomysłów na słodkie i wytrawne dania z ugotowanym ryżem w roli głównej.
pietroocha
LauraLaura
karola25