Ciasto biszkoptowe to rodzaj ciasta na bazie mąki (najczęściej pszennej połączonej z ziemniaczaną), jajek i cukru. Wykorzystywane jest najczęściej jako podstawa tortów. Aby ciasto wyszło miękkie i puszyste, białka jajek (o temperaturze pokojowej) należy ubić na sztywną pianę, tak aby cukier całkowicie się w niej rozpuścił. Mąkę przed dodaniem do masy zawsze przesiewa się na sitku, a upieczony 
biszkopt wyjmuje z blaszki dopiero, gdy całkowicie ostygnie. Aby sprawdzić, czy ciasto jest gotowe, wystarczy zanurzyć w nim drewniany patyczek. Jeśli będzie suchy, oznacza to, że biszkopt się upiekł. Biszkopty mogą być jasne lub ciemne (w drugim przypadku wystarczy do masy jajecznej dodać kakao). Oprócz tortów, z ciasta biszkoptowego można robić różnego rodzaju ciasta, babeczki i rolady, np. z owocami, kremami, galaretką, bitą śmietaną czy chrupiącą kruszonką.

Małe biszkopty

Małe biszkopty, okrągłe lub podłużne, można kupić gotowe w sklepie lub upiec samodzielnie w domu. Lekkie, kruche i słodkie ciasteczko to popularna przekąska podawana dzieciom. Biszkopty wykorzystuje się do robienia różnego rodzaju deserów, np. tiramisu, sernika na zimno, bananowca i wielu innych. Przygotowując włoski deser, ciastka wcześniej moczy się w mocnej kawie. Do sernika i bananowca biszkopty układa się na spodzie blaszki lub formy do pieczenia i zalewa kremową masą. Ciastka pod wpływem kremu pęcznieją i w cieście stają się bardzo miękkie. Domowe biszkopty robi się z mąki pszennej (koniecznie przesianej przez sito), jajek i odrobiny cukru. Białka oddziela się od żółtek i ubija ze szczyptą soli na bardzo sztywną pianę. W przypadku biszkoptów, cukier dodaje się powoli, łyżka po łyżce i ubija dalej. Mąkę z cukrową masą miesza się za pomocą np. drewnianej łyżki, aby piana nie opadła. Biszkopty piecze się na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub na macie teflonowej. Ciasto delikatnie urośnie, dlatego najlepiej układać je w równych odstępach od siebie.
Biszkopt z malinami

Biszkopt z malinami

Słodki biszkopt z malinami to idealna propozycja na lekki, letni deser. Ciasto można przygotować na wiele sposobów: z galaretką, bitą śmietaną, serkiem mascarpone czy kremem. W wersji na szybko maliny umieszcza się bezpośrednio w cieście. Popularne są również przepisy na biszkopt z malinami i pianką lub bezą. Poza sezonem wypiek można przygotować z mrożonych malin.

Biszkopt bezglutenowy

Biszkopt bezglutenowy

Osoby nietolerujące glutenu nie muszą rezygnować z jedzenia biszkoptów. Biszkopt bez glutenu otrzymamy zamieniając mąkę pszenną np. na mąkę ryżową, mąkę kukurydzianą lub mąkę gryczaną. Co prawda, wypieki te będą nieco różniły się od tradycyjnych, chociażby barwą i puszystością, jednak ich smak warto docenić. Biszkopt z mąki kukurydzianej charakteryzuje się intensywnym żółtym kolorem. Natomiast ciasto z mąki ryżowej jest bardzo delikatne. Warto pamiętać, że dobrym pomysłem na pierwszy deser dla malucha są pozbawione glutenu biszkopty dla niemowląt. Jeśli mamy ochotę na eksperymenty z ciastem biszkoptowym to możemy zrobić biszkopt bez jajek lub bez cukru. Rezygnacja z cukru to o około 25 kalorii mniej na 100g ciasta.

Biszkopt bez jajek

Biszkopt bez jajek

Ciasto biszkoptowe bez jajek doskonale nadaje się jako baza do tortów i owocowych ciast z galaretą lub bitą śmietaną. Biszkopt jest łatwy w wykonaniu, przyjemnie wilgotny i dobrze wyrasta podczas pieczenia. Przygotowując biszkopt bez jaj, trzeba oddzielnie połączyć składniki suche i mokre a następnie wymieszać je ze sobą na gładką masę. Gotowe ciasto należy piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 180°C przez 40-50 minut.

Rolada biszkoptowa

Rolada biszkoptowa

Biszkopt z makiem, makownik, czyli znana i lubiana strucla z makiem, to przede wszystkim przysmak świąteczny, tradycyjnie serwowany polskich domach. Występuje również w wersji z ciastem drożdżowym oraz kruchym. Rolada biszkoptowa z kremem, zwana Bûche de Noël, to francuskie ciasto bożonarodzeniowe. Po zawinięciu dekorowane jest ono w taki sposób, że przypomina drewniane polano. Rolada biszkoptowa z bitą śmietaną, z truskawkami, malinami i galaretką to idealny pomysł na przyjęcie urodzinowe, szczególnie dla dzieci.

Biszkopt czekoladowy

Biszkopt czekoladowy

Jeśli do składników na ciasto biszkoptowe dodamy kakao otrzymamy klasyczny biszkopt kakaowy z 4 jaj. Gdy zależy nam na upieczeniu biszkoptu na dużą blachę, wówczas musimy liczyć się z koniecznością użycia co najmniej 6 jaj. Warto pamiętać o tym, że zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku kakao można zastąpić gorzką czekoladą. Tak powstałe ciemne biszkopty doskonale sprawdzają się jako baza do ciast i tortów czekoladowych. Wystudzony biszkopt dobrze jest nasączyć ponczem. Wówczas zyskujemy gwarancję, że ciasto nie będzie suche. Poncz można zrobić np. z soku cytrynowego, kawy, herbaty lub likieru. Biszkopt czekoladowy do tortu kakaowego należy przełożyć ulubionym kremem, bitą śmietaną lub musem czekoladowym. 

Biszkopt orzechowy

Biszkopt orzechowy

Biszkopt orzechowy jest podstawą wszelkiego rodzaju ciast i tortów orzechowych. Dzięki dodatkowi zmielonych orzechów włoskich lub laskowych staje się on bardzo wykwintnym ciastem. Jeśli taki biszkopt dodatkowo przełożymy kremem orzechowym, masą kawową lub kakaową otrzymamy znakomity torcik, placek orzechowy lub orzechowiec na biszkopcie. Najprostszą masę orzechową uzyskamy z połączenia łuskanych orzechów włoskich, cukru pudru oraz śmietany 30%. Jej nadmiar z powodzeniem można wykorzystać do nadziania smacznych filigranowych ciastek zwanych orzeszkami.

Biszkopt z galaretką

Biszkopt z galaretką

Biszkopt z galaretką to niezawodny pomysł na deser dla dzieci oraz dla osób preferujących delikatne wypieki. Ciasta tego typu powstają dość szybko. W wersji podstawowej na przestudzony biszkopt wlewamy tężejącą galaretkę, po czym - przynajmniej na godzinę - odstawiamy placek do lodówki. Jeśli chcemy zrobić bardziej wykwintną wersję tego ciasta to warto zdecydować się na przygotowanie biszkoptu z owocami i z galaretką. W tym celu możemy skorzystać zarówno ze świeżych, sezonowych owoców (np. truskawek, malin, jagód, wiśni, brzoskwiń, jabłek), jak również z owoców mrożonych. Pozornie zwykły placek z galaretką odmieni także dodatek masy budyniowej lub delicji. Natomiast ciasto z kremem i galaretką z powodzeniem sprawdzi się jako tort.

Biszkopt z truskawkami

Biszkopt z truskawkami

Ciasta z truskawkami powstałe na bazie biszkoptu są bardzo łatwe w wykonaniu. Najprostszy przepis polega na ułożeniu na wystudzonym biszkopcie truskawek i zalaniu ich galaretką. Tak przygotowany placek z truskawkami odstawiamy na kilka godzin do lodówki, aby galaretka stężała. Bogatsza wersja takiego wypieku powstaje poprzez dodanie budyniu, kremu, bitej śmietany lub serka mascarpone. Do ciasta owocowego z powodzeniem możemy dodać zarówno truskawki świeże, jak i mrożone.

Biszkopt z kremem

Biszkopt z kremem

Największą popularnością wśród ciast z kremem cieszą się biszkopty. W tym przypadku to właśnie gładki i puszysty krem, pozbawiony grudek decyduje o sukcesie. Jak go zrobić? Trzeba zwrócić uwagę na to, by wszystkie składniki miały jednakową temperaturę. Najtańszymi i najprostszymi wypiekami tego typu są ciasta z kremem czekoladowym, budyniowym lub orzechowym. Do biszkoptu z kremem śmiało możemy dodać owoce sezonowe, takie jak truskawki, wiśnie czy jabłka. Dobre ciasta i ciastka z kremem mają wielu zwolenników zarówno wśród dzieci, jaki wśród dorosłych.

Polecane przepisy do kategorii Biszkopty

Znaleźliśmy 2552 przepisów w kategorii Biszkopty