Jak usmażyć omlet?

  • 2

Aby usmażyć omlet potrzebna będzie masa jajeczna, masło i patelnia. Masę smaży się do momentu aż wierzch omletu się zetnie. Później składa się go na pół i dosmaża przez kolejne 2-3 minuty.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Jak usmażyć omlet?
fot. Fotolia
Omlet to jedno z tych dań, które z jednej strony jest banalnie proste w przygotowaniu a jednocześnie rzadko wychodzi idealnie. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio przygotowana masa – jajeczna bądź wegańska – dzięki której uzyska on odpowiednią puszystość. Niestety, nawet najlepszą bazę można zepsuć, kiedy się jej prawidłowo nie usmaży. Jak to zrobić?

Jak zrobić omlet z jajek?

Omlet z jajek to klasyczne danie śniadaniowe. Można go przygotować bez dodatków lub z szynką, serem czy warzywami.
  • Do przygotowania omletu będą potrzebne jajka, woda, sól i pieprz oraz odrobina masła. Opcjonalnie można wykorzystać dodatki w postaci szynki, sera lub ugotowanych warzyw, np. brokułów.
  • Jajka należy bardzo dokładnie rozkłócić z wodą i przyprawami przy pomocy widelca, trzepaczki lub miksera.
  • Na zwykłej patelni rozpuszcza się masło i gdy będzie gorące – wlewa się masę jajeczną.
  • Całość smażymy na małym ogniu do momentu, aż masa zacznie się ścinać. Wówczas przy pomocy łopatki podważamy jeden koniec i całość składamy na pół. W sytuacji, gdy chcemy omlet z dodatkami – przed złożeniem układamy składniki na jednej połowie placka.
  • Omlet dosmażamy przez 2-3 minuty a następnie przekładamy na talerz. Smacznego!
Jak długo smażyć omlet?

Czas, jaki potrzeba, by omlet się usmażył może być różny w zależności od tego, z czego przygotowana jest masa. Tradycyjny placek jajeczny smaży się zaledwie kilka minut. Stopień wysmażenia bardzo łatwo można ocenić na podstawie ścięcia się białka. W przypadku omletów wegańskich cały proces trwa niewiele dłużej. To, czy takie wege danie jest gotowe, najłatwiej ocenić podważając brzeg placka i sprawdzając stopień wysmażenia spodu.

Na czym usmażyć omlet?

Do smażenia omletów można użyć praktycznie każdego rodzaju patelni. Tradycyjna, teflonowa, ceramiczna czy nawet grillowa – na każdej możemy uzyskać puszysty placek. Co ciekawe – leniwi mogą się posłużyć nie tylko patelniami, lecz także gofrownicą. Wiele osób oprócz smażenia omletu na patelni, dodatkowo po złożeniu umieszczają go w rozgrzanym piekarniku, tworząc coś na wzór calzone. Niezależnie od tego jak go usmażysz – omlet będzie pyszny!