Jak zrobić ogórki w musztardzie?

Znudziły Wam się już klasyczne ogórki konserwowe? Najwyższa pora spróbować tych warzyw z nutą musztardowej zalewy. Ich słodko-kwaśny smak doskonale będzie komponował się z wieloma potrawami! Przetestujcie nasz pomysł i przekonajcie się sami!

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jak zrobić ogórki w musztardzie?
fot. Fotolia
Sprawdzony przepis

Oryginalny przepis na przetwory to najlepsza okazja ku temu, by poeksperymentować w kuchni z nowymi smakami. Jedną z takich propozycji są zapewne ogórki w zalewie musztardowej. Ich smak jest łagodny, dzięki czemu pasują do wielu dań i przekąsek. Jak zrobić takie ogórki?

Do przygotowania musztardowych ogórków potrzebować będziemy: 3 kilogramów małych, niezbyt wyrośniętych ogórków, 7 i 1/2 szklanki wody, 1 i 1/2 szklanki 10% octu, 1 i 1/2 szklanki cukru, 4 łyżek soli, 8 łyżeczek musztardy oraz liści laurowych i ziela angielskiego.

Ogórki przebieramy, myjemy i kroimy wzdłuż, a następnie przekładamy do wyparzonych słoików. Do ogórków dodajemy jeszcze po 2 liście laurowe i ziela angielskie.

Aby przygotować zalewę do naszych ogórków musimy przelać do garnka odmierzoną ilość wody, octu, dodać cukier, sól oraz musztardę - całość zagotować. Po ostygnięciu zalewy, wlewamy ją do słoików tak by ogórki były całkowicie zakryte płynem.

Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy przez 10 minut! Ogórki gotowe są do zjedzenia zaraz po ostygnięciu!

Ogórki w zalewie
Fot. Fotolia

Słoiki też ważne!

Słoiki z klamerką, te typu „twist-off” czy weki - w sklepach i na spiżarnianych półkach znaleźć można najróżniejsze odmiany słoików! Mimo, iż ważniejsza jest ich zawartość, niemniej bez ich udziału nie moglibyśmy w zimie cieszyć się smakowitymi przetworami. Jak je przygotować by uniknąć psucia się i pleśnienia naszych wyrobów?

Zanim przystąpimy do przełożenia ogórków do szklanych pojemników, musimy je najpierw umyć, wyparzyć (we wrzątku lub mikrofalówce) i odłożyć te ewentualnie wyszczerbione. Koniecznie musimy sprawdzić również ich zakrętki - nie mogą być one zardzewiałe i powyginane! Gdy używamy słoików weków, odrzucamy sparciałe gumki i zastępujemy je nowymi.
 
Wyparzone słoiki i nakrętki przed użyciem zawsze osuszamy - ewentualna wilgoć to idealne miejsce dla drobnoustrojów!
 
 Co wiemy o ogórkach?

Ogórki są warzywami, których właściwości cenić powinniśmy szczególnie podczas wakacyjnych upałów. Te zielone przysmaki składają się bowiem w 95% z wody, która doskonale gasi pragnienie. Ogórki mają jednocześnie niewiele kalorii i genialnie nadają się dla osób stosujących diety!

Ogórki w zalewie
Fot. Fotolia

Popularny i powszechnie znany nam ogórek jest niestety warzywem mało docenianym. Niewiele osób wie, że jest on źródłem przeciwutleniaczy - substancji zapobiegających powstawaniu komórek nowotworowych.

Ogórki w swym składzie zawierają też śladowe ilości witaminy A, C (po ukiszeniu jej wartość wzrasta kilkakrotnie!), K i B1. W surowej postaci korzystnie wpływają też na pracę nerek i pęcherza moczowego!

Warto spróbować!

Ogórki w zalewie musztardowej to doskonały dodatek do soczystych pieczonych lub grillowanych mięs, potraw ziemniaczanych (klusek śląskich, kopytek), a także sałatek. Te słodko-kwaśne warzywa dobrze sprawdzają się też jako przekąska do pieczywa bądź zakąska do napojów alkoholowych!

Jeśli nie lubicie nudnych i powtarzalnych smaków, przepis na ogórki w zalewie musztardowej doskonale Wam się przyda! W takiej postaci posmakują zarówno do obiadu jak i saute!

Dla urozmaicenia menu, koniecznie spróbujcie zrobić też ogórki w sosie musztardowym z kurkumą - ich orientalny smak przypasuje nawet wybrednym smakoszom - przekonajcie się!

Ogórki w zalewie
Fot. Fotolia

Zachęcamy do tworzenia całkiem innowacyjnych receptur z udziałem ogórków! Nie bójcie się eksperymentować, testujcie nowe smaki! Czekamy na Wasze przepisy!