Jak zrobić sok z winogron?

Sok z winogron uzyskuje się poprzez ugotowanie owoców z cukrem. Do jego przygotowania można wykorzystać zarówno odmiany jasne, jak i ciemne.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak zrobić sok z winogron?
fot. Fotolia
Winogrona to owoce, które królują w sierpniu. Najczęściej spożywamy je na surowo, od czasu do czasu dodając je do ciast i deserów. Można z nich również robić szereg przetworów. Oprócz wina, produkowanego zarówno z ciemnych, jak i z jasnych odmian, można przygotować także pyszny sok. Jak go zrobić?

Przepis na sok z winogron

Sok z winogron to napój szczególnie polecany kobietom w okresie przekwitania oraz osobom z nadciśnieniem. Zamiast jednak sięgać po gotowy produkt, lepiej jest go zrobić samodzielnie w domu. Najlepiej do tego celu nadają się winogrona ogrodowe, ponieważ w ich przypadku mamy 100% pewność, że nie są przesycone pestycydami.
  • Do przygotowania soku z winogron będą potrzebne: winogrona i cukier, w proporcji: 1 kg owoców = 4 łyżki cukru, oraz odrobina wody.
  • Winogrona należy oderwać od gron, umyć, osuszyć i przełożyć do garnka.
  • Owoce zalewamy odrobiną wody, zasypujemy cukrem i całość gotujemy.
  • Gdy owoce zaczną pękać, należy całość zdjąć z ognia i przetrzeć przez sitko.
  • Gorący sok przelewa się do słoików i mocno zakręca.
Co zrobić z winogron?

Winogrona to owoce, które nie są zbyt popularne w przetworach. A szkoda – ich intensywny smak potrafi zachwycić każdego. Dlatego warto pokusić się o przygotowanie domowych dżemów, nalewek czy win z winogron ciemnych lub jasnych. Dzięki temu w spiżarni będziemy posiadać szereg produktów o cennych właściwościach prozdrowotnych.

Właściwości winogron

Winogrona to przede wszystkim źródło takich witamin jak A, C i K. Posiadają również całkiem sporo kwasu foliowego, witaminy E oraz niacyny. Oprócz tego zawierają dużo potasu (191 mg/100 g), fosforu (20 mg/100 g) i wapnia (10 mg/100 g). Posiadają sporą ilość flawonoidów, czyli przeciwutleniaczy, które odpowiadają za przeciwdziałanie rozwojowi nowotworów. Dodatkowo przeciwdziałają powstawaniu zespołu metabolicznego. A co za tym idzie – przeciwdziałają powstaniu cukrzycy i wspomagają walkę z nadciśnieniem.