Jakie przetwory przygotować z czereśni?

Choć ich cena czasami przeraża, nie da się ukryć, że czereśnie są jednymi z bardziej lubianych owoców. Słodsze od wiśni z powodzeniem ją zastępują w różnych ciastach i deserach. Jak zachować ich smak na dłużej?

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Jakie przetwory przygotować z czereśni?
fot. Fotolia
Czerwiec to nie tylko czas przetworów z truskawek, ale i czereśni. Te drugie są znacznie mniej popularne – zazwyczaj ograniczamy się do robienia z nich kompotów. Sprawdźcie, co jeszcze można wyczarować z tych owoców! A na dobry początek – pyszny dżem, idealny do kanapek, naleśników i gofrów!

Jak zrobić dżem z czereśni?

Nie jedliście nigdy dżemu czereśniowego? Nic dziwnego – raczej nie znajdziecie go na sklepowych półkach. Od czego jednak są domowe sposoby, dzięki którym można uraczyć się tym nietypowym przysmakiem? Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!

1. Przygotuj: 1 kg czereśni, 1 szklankę cukru, 2 łyżki soku z cytryny oraz 1 łyżeczkę cynamonu. Bez wątpienia przydadzą się również słoiczki i garnek z grubym dnem.

2. Czereśnie umyj, osusz i wydryluj a następnie przełóż do garnka.

3. Zasyp owoce cukrem i postaw na palniku. Gotuj na małym ogniu.

4. Gdy na powierzchni pojawią się szumowiny – odłów je. Dzięki temu dżem będzie klarowny i przejrzysty.

5. Pod koniec gotowania (czyli po ok. 15 minutach) dodaj sok z cytryny.

6. Gdy całość zacznie gęstnieć, przelej do słoiczków, mocno zakręć i odwróć do góry dnem. Gotowe!

Dżem z czereśni
Fot. Fotolia

Co zrobić z czereśni?

To, że czereśnie z powodzeniem można wykorzystać do ciast i deserów jest oczywiste. Jednak już wymienienie przetworów z tych owoców sprawia problemy, a wbrew pozorom patentów na zachowanie smaku czereśni, gdy ich sezon przeminie, jest naprawdę sporo! Kompotów wszelkiej maści nie trzeba nikomu przedstawiać – stanowią one prawdziwy klasyk w tej dziedzinie, szczególnie że świetnie rozgrzewają w chłodniejsze dni.

Co oprócz nich? Jeśli chodzi o napoje – z czereśni możemy zrobić pyszne nalewki lub wina oraz bezalkoholowe soki i syropy do herbaty. Jeśli potrzebujemy dodatków do deserów, możemy pokusić się o przygotowanie frużeliny lub zalać czereśnie gęstym syropem. Rzadko kto myśli o tym, że te owoce można wykorzystać także do dań wytrawnych. Jak? Jest kilka opcji. Pierwszą propozycją jest dodanie ich do domowego ketchupu, dzięki czemu zyska on lekko słodkawy posmak.

Ciekawym patentem jest marynowanie w occie – zakonserwowane w ten sposób czereśnie stanowią idealny dodatek do wędlin i pasztetów. Z kolei gdy przyjdzie nam ochota na pieczyste, warto wówczas sięgnąć po sos czereśniowy, który świetnie pasuje do każdego rodzaju drobiu: kurczaka, indyka, kaczki czy też gęsi.

Czym doprawić przetwory z czereśni?

Oczywiście robiąc przetwory możemy ograniczyć się wyłącznie do samych owoców i składników konserwujących, jednak byłoby to zwyczajnie nudne. Znacznie ciekawszą opcją jest poeksperymentowanie z różnymi dodatkami. Podstawową przyprawą w przypadku tych owoców, i to niezależnie od tego czy chcemy z nich uzyskać coś słodkiego czy słonego, jest cynamon.

Równoważy on słodycz i sprawia, że owoce stają się bardziej orzeźwiające. Oprócz cynamonu warto korzystać z goździków i anyżu. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie startych skórek cytrusów, miodu oraz ziela angielskiego. Poza przyprawami możemy czereśnie łączyć również z innymi składnikami, np. truskawkami, agrestem czy też pomidorami lub cukinią.

Można także sięgać po różne alkohole: whisky, wytrawne wina czerwone lub białe czy też spirytus. Bez wątpienia są to owoce o sporym potencjale smakowym, który w większości przypadków nie został jeszcze odkryty.

Właściwości czereśni
Fot. Fotolia

Dlaczego warto sięgać po czereśnie?

Jest kilka powodów, dla których warto przygotowywać przetwory z tych owoców! Przede wszystkim czereśnie polecane są kobietom w ciąży. Dlaczego? Po pierwsze świetnie nawadniają, jednocześnie nie wypłukując z organizmu ważnych minerałów. Co więcej, wręcz je uzupełniają – w tych owocach można znaleźć bardzo duże zawartości jodu (wspomagającego pracę tarczycy), wapnia (zapewniającego zdrowe kości), magnezu (wzmacniającego układ nerwowy) czy też potasu (odpowiadającego m.in. za odpowiednie ciśnienie krwi i regulację układu krwionośnego).

Oprócz minerałów w czereśniach jest sporo witamin, w tym A (odpowiada za zdrowie oczu), C (uszczelnia naczynia krwionośne, wspomagając odporność) i K (poprawia krzepliwość krwi). Bez wątpienia można uznać, iż są to jedne ze zdrowszych owoców, które warto uwzględnić w swoim jadłospisie w sezonie i... jeść je znacznie częściej niż dotychczas!

A Wy jakie znacie przepisy na przetwory z czereśni? Po jakie z nich sięgacie najczęściej? Czekamy na Wasze opinie i przepisy - pamiętajcie, że każdą dodaną recepturę nagradzamy wirtualami wymiennymi na nagrody! Zapraszamy!