Miód faceliowy - co to za miód?

  • 3

Wśród miodów kwiatowych i wielokwiatowych szczególnie wyróżnia się jeden - faceliowy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na jego temat.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Miód faceliowy - co to za miód?
Nazwa

Nazwa tego miodu pochodzi od kwiatów, z których pszczoły zbierają pyłek do produkcji miodu. Facelia to rodzaj roślin z rodziny ogórecznikowatych. Kwiaty mają kolor fioletowy, niebieski lub biały.

Charakterystyka

Miód faceliowy jest - w porównaniu do innych miodów kwiatowych - bardzo jasny, czasem zielonkawy, żółtawy. Ma lekko kwaskowy smak, delikatny, jest za to bardzo aromatyczny. Po skrystalizowaniu zyskuje jeszcze jaśniejszy odcień, dlatego czasem jego kolor jest wręcz biały.

Miód faceliowy w czystej postaci trudno jest uzyskać. Choć facelia wydziela dużo pyłku, zwykle jest przyćmiewana przez inne kwiaty, głównie chabry. Zazwyczaj więc pełni rolę jednego z dostarczycieli pyłku do miodu wielokwiatowego.


             miód

Właściwości lecznicze

Miód ten jest polecany osobom z nadciśnieniem tętniczym. Doskonale wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego - przy nieżycie oraz wrzodach  żołądka, chorobach dwunastnicy. Jego spożywanie zaleca się cierpiącym na astmę oskrzelową. Ponadto wzmacnia organizm, pomaga leczyć przeziębienia. Można stosować go do słodzenia zamiast cukru.

Miód faceliowy produkowany jest z roślin o nazwie facelia. Co to za kwiaty?
 
Roślina ta pochodzi z Kalifornii.Sprowadzono ją stamtąd na początku ubiegłego wieku. Jeżeli mowa o warunkach środowiskowych, roślina ta jest mało wymagająca, może rosnąć praktycznie na wszystkich glebach. Musi mieć jedynie dużo słońca i wilgoci. Miód pozyskany z tej rośliny jest lekko kwaskowaty.

            miód
 
Właściwości miodu
 
Najlepiej jest stosować go po ciężkim wysiłku fizycznym oraz umysłowym. Wspomaga leczenie wielu chorób, jak to zostało już wyżej opisane, także przy problemach z wrzodami żołądka czy dwunastnicy.
 
Jak już wspomniano wyżej nie zawsze daje się uzyskać miód faceliowy w czystej postaci. Wydajność miodowa facelii jest duża, ale tylko wtedy, gdy rośnie na dobrych glebach. W Polsce roślinę tę najczęściej sadzi się na słabych glebach, ponieważ te lepsze zajęte są przez inne rośliny. Oprócz facelii na słabych glebach rosną także: bławatki, chabry czy rumianki.
 
Jeżeli pasieka korzysta z miodu z facelii, która rośnie na słabej glebie, kolor miodu będzie ciemniejszy. Czysty miód faceliowy jest, dla przypomnienia, jasny bądź zielonkawy. Miód z facelii przypomina smakiem miód akacjowy. Przypomina, ponieważ jest od niego bardziej aromatyczny.

          miód
 
Jak odróżnić dobry miód faceliowy sprzedawany od nieuczciwego pszczelarza?
 
Nieuczciwego pszczelarza, który podaje pszczołom syrop cukrowy, trudno jest poznać na pierwszy rzut oka. Smakuje tak samo, czyli lekko kwaskowato. Jednak produkt taki nie ma żadnego zapachu i się nie krystalizuje. 
 
Ogólnie o miodach
 
Pszczoły gromadzą swój miód w tak zwanych plastrach. Tam właśnie miód dojrzewa. W zależności od tego, jak powstał miód, z jakiego surowca, wyróżnić można jego następujące rodzaje: nektarowy, czyli kwiatowy, spadziowy oraz mieszany, jak sama nazwa mówi: nektarowo-spadziowy bądź spadziowo-nektarowy). Konsystencja miodu także jest różna: od gęstego płynu, po stałą od barwy białej poprzez jasnożółtą po brunatno-brązową.
 
W Polsce najbardziej miododajne rośliny  to: gryka, lipa, koniczyna, rzepak. Zazwyczaj nazwa miodu pochodzi od rośliny, z której się go uzyskuje. Oto najważniejsze rodzaje miodów odmianowych: 
 
- rzepakowy - kiedy jest w płynnym stanie ma kolor słomkowy, bardzo szybko się krystalizuje, nawet parę dni po odbiorze; miód ten ma najwięcej aminokwasów i glukozy;
- wrzosowy - ciemnobrunatny kolor w stanie płynnym o galaretowatej konsystencji. Ma lekko ostry, gorzkawy smak;
- gryczany - najbardziej nadaje się do produkcji miodów pitnych, w stanie płynnym ma ciemno-herbaciany (nawet brunatny) kolor. Ma silny aromat i swoisty ostry smak;
- akacjowy - ma kolor bezbarwny lub jasno-słomkowy (w stanie płynnym). Długo się nie krystalizuje;
- lipowy - ma w stanie płynnym kolor żółty lub zielonkawożółty. Swoją barwą i konsystencją przypomina olej rycynowy. W smaku ostry, z lekka czuć gorycz;

To tylko niektóre z rodzajów modu. tak naprawdę jest ich bardzo dużo. Miód jest naprawdę zdrowy, dlatego warto mieć go w swojej kuchni. Odpowiednio podany może nawet pełnić funkcję antybiotyku, czyli pomagać w walce z różnymi infekcjami i dolegliwościami.