Pomysły na ciastka z kremem

Kuszą rozmaitością smaków i kolorów! Delikatne, z dodatkiem mascarpone lub śmietany podbijają nasze serca i podniebienia. Ciastka z kremem to propozycja, której ciężko się oprzeć... Sprawdźcie, jak przygotować nietuzinkowe słodkości!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Pomysły na ciastka z kremem
fot. Fotolia
Tartaletki z kremem

Delikatne kruche ciasto wypełnione budyniowym kremem, udekorowane sezonowymi owocami. Jesteśmy na tak! To wyśmienite tartaletki, które możemy dowolnie modyfikować. Czy można wyobrazić sobie lepszy deser do popołudniowej herbaty?

Począwszy od spodu, możemy skorzystać z różnych opcji - przygotować maślany spód wykorzystując bazowy przepis na kruche ciasto lub wykorzystać w tym celu pokruszone ciastka Oreo - nadadzą one naszym słodkościom dodatkowych walorów - kolorystycznych i smakowych. Równie dobrym rozwiązaniem będzie użycie ciastek owsianych połączonych z odrobiną roztopionego masła.

Gęsty budyniowy krem którym najczęściej wypełnia się wnętrze tartaletek jest niezwykle prosty w wykonaniu. Wystarczy zagotować opakowanie dowolnego proszku budyniowego instant z odrobiną masła oraz mleka, by otrzymać pyszne wnętrze, które z powodzeniem ozdobimy każdymi owocami.

Jeśli nie przepadacie za budyniem, możecie wykorzystać kremowy serek typu Philadelphia lub dobrze znany mascarpone. Pamiętajcie, aby przed nałożeniem wyłożyć spód naszych ciastek odrobiną dżemu bądź konfitury - nie tylko przełamie ona smak, ale przede wszystkim zabezpieczy przed utratą kruchości!

Eklery

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby tej słodkości! Dwa kawałki ciasta parzonego przełożone delikatnym kremem budyniowym (creme patissiere) - mowa oczywiście o eklerach - znanym i lubianym wypieku z francuskich cukierni.

Chociaż przygotowanie ciasta parzonego wydaje się nieskomplikowane, podczas jego wyrabiania należy wykazać się cierpliwością! Pośpiech może mieć odzwierciedlenie w późniejszych etapach wypiekania ciasta. Cały proces rozpoczynamy od podgrzania wody z masłem, nie doprowadzając do wrzenia.

Do powstałego płynu dodajemy przesianą mąkę ze szczyptą soli. Następnie do surowej masy należy pojedynczo dokładać jajka, mieszając po 3 minuty każde z osobna - w przeciwnym razie konsystencja będzie rzadka i może wymagać poprawek. Zważona masa nie nadaje się do użycia, grożąc ryzykiem zakalca.

Creme patissiere możemy dowolnie modyfikować. Z dodatkiem kakao, malin czy nawet lemon curd możemy stworzyć eklery o wyjątkowym smaku. Najważniejsze to pamiętać, aby krem przed nałożeniem został odpowiednio schłodzony - dzięki temu zyskamy pewność, że ciasto nie namoknie.

Eklery
Fot. Fotolia

Orzeszki

Te kruche ciasteczka - jak sama nazwa wskazuje - nie tylko wyglądem przypominają orzechy, ale też najczęściej wypełnione są aksamitnym kremem orzechowo-czekoladowym.

Do ich przygotowania wykorzystuje się specjalną, żeliwną patelnię (formę) z wyżłobionymi wzorami lub specjalną maszynkę - dzięki tym sprzętom można uzyskać charakterystyczny, pożądany kształt skorupek.

Owe dwie połówki ciastka wykonane są z masy na bazie kwaśnej śmietany, masła, cukru oraz sody oczyszczonej. Tę mieszankę zapieka się we wcześniej wspomnianej formie lub maszynie.

Wnętrze ciasteczek stanowi gęsta masa przygotowywana z masła, kakao oraz mleka - najczęściej dodaje się do niej pokruszone orzechy włoskie lub laskowe. Do kremu można dodać również odrobinę alkoholu dla podkreślenia smaku, jednak warto pamiętać, że w tym wypadku powstaną orzeszki jedynie w wersji dla dorosłych!

Decydując się na jednolitą masę bez kawałków orzechów środek słodkości możemy wypełnić za pomocą szprycy, która z pewnością ułatwi nakładanie kremu.

Makaroniki

To jedne z najwykwintniejszych kruchych wypieków. Jeden kęs przenosi do francuskich cukierni, które szczycą się tysiącami ich odmian i smaków.

Krucha beza na bazie zmielonych migdałów oraz delikatny krem, dopasowany konsystencją do całości przygotowywany najczęściej na bazie żółtek, z dodatkiem masła i owoców. Mmm... Palce lizać!

Makaroniki
Fot. Fotolia

Ich wykonanie nie należy do najprostszych, jednak stosując się do kilku niezawodnych zasad otrzymujecie gwarancję, że każdy wypiek będzie idealny! Sprawdźcie!

Głównym składnikiem dobrze przygotowanych makaroników są białka jaj. Na dwa dni przed pieczeniem należy je oddzielić od żółtek i pozwolić „wyschnąć”. Najlepszą metodą jest przykrycie ich ręcznikiem papierowym i odstawienie w miseczce na blacie kuchennym.

Do wykonania makaroników potrzebne są zmielone na proszek migdały, które nadają całości odpowiedniej konsystencji. Przed przystąpieniem do pracy należy upewnić się, czy w migdałowej mieszance nie występują co większe kawałki (np. niedokładnie zmielone).

Kolory tych kruchych arcydzieł potrafią zaskakiwać. Najlepszą metodą nadawania różnych odcieni jest stosowanie barwników w żelu. Dlaczego? Nie spowodują one, że beza stanie się płynna i straci swój wyjątkowy połysk.

Ważne! Wilgoć to jeden z czynników wpływających na jakość przygotowanego produktu. Jeżeli za oknem deszcz i plucha, lepiej odłożyć pieczenie makaroników na inny, najlepiej słoneczny dzień. Istnieje bowiem ryzyko, że podczas dużej wilgotności powietrza ciastka nie zostaną w pełni wysuszone, przez co ich konsystencja będzie pozostawiać wiele do życzenia.

Jakie są Wasze ulubione ciastka z kremem? Które z opisanych przez nas lubicie najbardziej i dlaczego? Które pojawiają się najczęściej w Waszych domach? Czekamy na Wasze opinie i inspirujące przepisy na słodkości z kremem!