Poznaj zalety karczocha

Podpowiadamy jak wybrać, obrać i przygotować doskonałego karczocha. Wybraliśmy też dla Was przepisy na dania z karczochami.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Poznaj zalety karczocha
Karczoch choć wygląda jak kwiat, jest pysznym i zdrowym warzywem. Za jadalną część karczocha uważa się główkę kwiatostanu po usunięciu twardych łusek, mięsiste końce kwiatostanu, koniec łodygi, kwiatostan oraz jego dno.

Karczoch pochodzi z Włoch i znane są jego trzy rodzaje: duże, z zaokrąglonymi główkami zwane Romanesco, o lekko wydłużonym, opływowym kształcie noszące nazwę Catanase oraz  warzywo w fioletowym kolorze - Violetto di Toscana. W Polsce dostępne są karczochy z rodzaju Romanesco  i Violetto di Toscana.

Polecamy przepisy na karczochy >>>

Jak wybierać karczocha?

Chcesz mieć pewność, że warzywo jest jadalne? Wybieraj karczocha ze sztywnymi listami i zamkniętą główką - po otwarciu zaczynają ciemnieć, w efekcie stają się niejadalne. Przy zakupie zwracaj uwagę na wielkość warzywa. Mniejsze, nie tylko lepiej zaprezentują się na twoim talerzu, ale będą lepsze w smaku.

Gowane karczochy z masłem pietruszkowym Dwa ziemniaki i karczoch ze szpinakiem Cannelloni z mięsem i warzywami

Jakie walory zdrowotne posiada karczoch?

Karczoch do XIV w. był traktowany jako lek moczopędny. Dziś warzywa te wykorzystuje się w leczeniu układu trawiennego, głównie wątroby. Badania wykazują, że karczoch na pozytywny wpływ na proces trawienny, stymuluje wydzielanie żółci, pomaga w usunięciu zbędnej ilości wody z organizmu.

Karczoch to warzywo, które śmiało można uznać za dietetyczne, gdyż zawiera małą ilość kalorii. W składzie karczocha znajdziemy natomiast dużo witaminy C i E oraz składniki mineralne: magnez, fosfor, potas, sód i wapń.  

Jak przyrządzić karczocha?

Karczocha należy dokładnie umyć pod zimną, bieżąca wodą. Następnie każdego oczyścić z niepotrzebnych płatków (najwygodniej robić to nożyczkami) do momentu, aż liście będą jasnozielone, przynajmniej we fragmencie. Później dokładnie osuszyć i odciąć 3-5 cm od czubka, a także twardy kawałek łodygi. Następnie przekroić na pół i usunąć nożykiem niemiłą w dotyku, kosmatą część z igłami. 

Po odcięciu nacieramy świeże miejsca sokiem z cytryny - taki zabieg pozwala na zachowanie ładnego koloru karczocha. Odcinamy łodygę warzywa u nasady kwiatu. Tak przygotowany kwiat gotujemy w osolonej wodzie przez 45 minut. Po wyjęciu dobieramy warzywo z wewnętrznych płatków i wybieramy łyżką włochate włókna. Tak przygotowane warzywo podajemy z sosem.

Więcej przepisów na potrawy z karczochem znajdziecie tutaj >>>

Karczochy z czosnkiem Tuńczyk na piure z karczochów Pizza z serową, puchatą otoczką