Prawie wszystko o rybkach

Jakie ryby jak przyrządzać, jak rozpoznać świeżą rybę? Oto kilka pytań na które znajdziemy odpowiedź.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Prawie wszystko o rybkach

Na chwilę obecną opisano 31 tyś gatunków ryb, oczywiście nie wszystkie są jadalne, ale gdy już taką spotkamy, czy wiemy jak rozpoznać , że jest świeża? Oto kilka przykładów co powinniśmy sprawdzić.

OCZY: jasne, bez śladów krwi

SKRZELA: odchylamy płat chroniący skrzela , powinny być bardzo ładnie różowe, jasne, bez przebarwień, nie powinny być suche, n ie powinny brzydko pachnień

SKÓRA: najważniejsze żeby był na niej tzw. rybi śluz lub błyszczące niedostające od skóry łuski

ZAPACH: nie każdy ma ochotę na wąchanie ryb, ale to jeden z najważniejszych punktów, jak rozpoznać świeżą rybkę. W supermarketach ryby pachną wszystkim, albo nie pachną wcale. Wąchając rybę powinniśmy poczuć zapach morza! oznacza to że ryba jest naprawdę dobra. Ryba nie może pachnieć amoniakiem!

WYGLĄD: dobry kolor, nawilżona, świeża - jędrna w dotyku.

FILETOWANIE RYB
: Z ryb okrągłych takich jak: łosoś, tuńczyk czy makrela otrzymamy 2 filety. Możemy pokroić w dzwonki ( franc. Darnes) lub pół-dzwonki (franc. Supremes).

Możemy rybę tylko wypatroszyć i piec w całości ( franc. Demi Darnes) Z ryb płaskich np, halibut otrzymamy już 4 filety. I w tej kategorii również istnieje kilka rodzai krojenia.

Wszystkie nazwy pochodzą z francuskiego, ale znając kilka słów, nie zaskoczą nas w żadnej restauracji:)

Delice- filet ryby złożony na 3, później równo przycięty aby po złożeniu przypominał jak najbardziej prostokąt.

Paupiette- filet ryby zwinięty w rulon, najczęściej nadziewany np, cebulą, pietruszką oraz kawałkami bardzo drobno pokrojonej ryby.

En Tresse- filet przecięty (ale nie do końca) na 3 części, tak abyśmy mogli zapleć z niego warkocza.
I najpopularniejszy Goujon- filet pocięty w paski, obtoczony w jajku i bułce tartej, smażony na głębokim oleju.

WARTOŚCI ODŻYWCZE RYB: duża zawartość protein bogate źródło calcium witamina A witamina D Kwasy Omego 3 bogate źródło minerałów Ryby powinny być przechowywane w chłodnym miejscu, najlepiej w temp. między 0-8 stopni. Nie powinno rozmrażać się poza lodówką (na talerzy w zlewie)- najlepiej zostawić na noc przykryte ,na dolnej półce lodówki. w temp powyżej 8 stopni rozwijają się wszystkie bakterie.

ZDROWA RYBKA? zamiast oleju używajmy oliwy z oliwek, również gdy rybę marynujemy. Można rybę piec w rękawie kuchennym bez dodatku tłuszczu lub gotować na parze czy grillować. Do ryby używajmy, naturalnych jogurtów, kefirów i maślanek, zamiast śmietany. Używajmy świeżych ryb zamiast mrożonych - zamrożona woda niszczy witaminy. Zamiast zwykłej soli używajmy soli morskiej lub suszonych i świeżych ziół.

A oto kilka przepisów na pyszną rybkę:

śledzik z kolorową cebulą i fasolą

łosoś pieczony

zimowy szczupak