Podejmując decyzję o przejściu na dietę mamy tendencję do radykalnego uszczuplania swojego jadłospisu – i zazwyczaj nie wiedząc o tym – wyrzucamy akurat te produkty, które są najcenniejsze.
Nie rezygnujmy ze wszystkiego
W dążeniu do zgrabnej figury nie można zapominać o tym, że niektóre potrawy z naszego menu powinny pozostać. Warto zrezygnować ze schabowego w złocistej panierce, a zastąpić go np. grillowanym filetem ryby.
Dlaczego ryby tak a kurczak nie?
W
Zalety składników odżywczych ryb
Ryby zawierają duże ilości wielonienasyconych tłuszczów, które obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Tłuszcze zawarte w rybach są ważnym elementem diety ze względu na korzystny wpływ na układ nerwowy – poprawiają koncentrację oraz umiejętność zapamiętywania.
Ponadto zawierają one dużo żelaza, magnezu, jodu oraz wapnia, a także wiele cennych witamin – B1, B2, B6, B12, PP, A, D, E.
Na co zwrócić uwagę będąc na diecie
Ryby powinniśmy jeść przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. W Polsce spożycie ryb jest bardzo niskie – wynosi ok.
Osoby będące na diecie powinny wiedzieć, które ryby są dla nich wskazane. Dzieli się je pod względem zawartości tłuszczu na tłuste oraz chude.
Do ryb chudych należą:
- Halibut biały
- Morszczuk
- Dorsz
- Flądra
- Sandacz
- Karp
- Mintaj
Do ryb tłustych zaliczymy:
- Węgorza
- Łososia
- Śledzia
- Makrelę
- Pstrąga
- Sardynkę
- Tuńczyka.
Choć zdrowsze są ryby morskie, ponieważ posiadają kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 dla dbających o szczupłą sylwetkę mogą okazać się zgubne z uwagi na ich wysoką kaloryczność.
Będąc na diecie koniecznie trzeba przestrzegać pewnych zasad przyrządzania ryb. Często bowiem chuda ryba smażona w grubej panierce na głębokim tłuszczu – po prostu przestaje być „chuda”.
Najlepiej piec je w piekarniku (bez użycia tłuszczu), lub gotować na parze.