Puree z dyni to znakomita baza do wielu dań: zup, sosów, ciast, a nawet dyniowych placków. Zamknij mus z dyni w słoiku i ciesz się jego smakiem przez cały rok!
Jaką dynię wybrać na puree?
Nie z każdej odmiany dyni przygotujesz pyszne dyniowe puree. Na mus z dyni najlepsze będą warzywa odmian hokkaido, piżmowa, muscat oraz masłowa. Dynie tych odmian mają soczyście pomarańczowy miąższ, który ma lekko mączystą strukturę i doskonale nadają się na wszelkie przeciery.
Puree z dyni - piec czy gotować?
Puree z dyni możesz przygotować na 2 sposoby: obrać dynię, pokroić na kawałki i ugotować (ok. 0,5 godziny) lub przekroić na pół i piec przez niepełną godzinę w piekarniku, po czym wydrążyć miąższ za pomocą łyżki.
Puree z pieczonej dyni
Jedną dużą dynię (lub 2 mniejsze) umyj, osusz i przekrój na pół. Włóż do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i piecz, aż będzie miękka. W przypadku dużej dyni czas pieczenia może wynieść godzinę, natomiast mniejsze dynie nie pieką się z reguły dłużej niż 30 minut. Po upieczeniu wyjmij je miąższ wydrąż łyżką. Jeśli pieczesz dynię hokkaido nie musisz jej obierać - po prostu zmiksuj ją w malakserze w całości.
Jeśli dynia podczas miksowania okaże się zbyt sucha po prostu dodaj trochę wody. Jeśli chcesz zamknąć puree w słoikach - przełóż miąższ do garnka i zagotuj, a następnie napełnij słoiki i zakręć. Pasteryzuj pierwszego dnia przez 60 minut, ostudź, powtórz pasteryzację kolejnego dnia. Upewnij się, że słoiki są dobrze zamknięte.
Puree z dyni gotowanej
Dynię przekrój na pół, a następnie na mniejsze kawałki i obierz ze skóry. Następnie pokrój w kostkę i ugotuj do miękkości w wodzie lub na parze, a potem zmiksuj.
Puree z gotowanej dyni także możesz zapasteryzować albo zamrozić. Jeśli zamierzasz wykorzystać je na świeżo przechowuj je w lodówce, jednak nie dłużej niż przez 3 dni.
Zobacz też: Przepisy na dania z dynią