Karkówka wymaga nadania jej smaku przed obróbką cieplną. Mięso zyskuje wówczas na
kruchości oraz soczystości. Podczas pieczenia mięsa warto polewać je marynatą lub aromatycznym sosem, żeby nie wyschło. Najlepsze marynaty robi się na oleju bądź oliwie z dodatkiem świeżych ziół, czosnku, cebuli, miodu i ulubionych przypraw, np. słodkiej wędzonej papryki, kminku, kolendry, pieprzu i soli.
Karkówka na słodko w sosie śliwkowym
Podobnie jak do schabu, do karkówki doskonale pasują słodkie dodatki. Można zapiekać ją z połówkami brzoskwiń, śliwek lub mirabelkami, a także przed duszeniem lub pieczeniem
polać sosem śliwkowym. Robi się go z suszonych śliwek, octu winnego i odrobiny wina. Wart wypróbowania jest z pewnością sos śliwkowy z powideł bądź dżemu, rodzynek, czerwonej cebuli, czosnku i keczupu pomidorowego.
Karkówka w sosie własnym
Dobrym pomysłem na przyrządzenie soczystej karkówki jest podsmażenie jej na patelni z rozgrzanym tłuszczem tuż po oprószeniu mąką. Następnie dusi się ją w bulionie ze
startymi warzywami, zielem angielskim i liśćmi laurowymi. Smak karkówki w sosie własnym dużo zyskuje po dodaniu na patelnię zeszklonej cebuli z cukrem. Gdy mięso jest już miękkie, sos zagęszcza się mąką ze śmietaną, a na talerzach polewa się nim karkówkę oraz ugotowane ziemniaki lub kluski śląskie.
Karkówka w sosie musztardowym
Do przygotowania sosu musztardowego do karkówki najodpowiedniejsza jest musztarda bez całych ziaren gorczycy, ostra lub łagodna. Można wybierać spośród
musztardy sarepskiej, chrzanowej, stołowej, kremskiej, dijon, rosyjskiej albo francuskiej. Gęsty sos powstaje ponadto z mąki, margaryny, śmietany, a często dodaje się do niego również płynny miód.
Karkówka w sosie pomidorowym
Karkówkę oblaną sosem pomidorowym dusi się na patelni do jego zredukowania albo piecze w naczyniu żaroodpornym. Smak sosu z soku pomidorowego, pomidorów świeżych bądź z puszki wzmocni odrobina koncentratu pomidorowego lub
ziołowego keczupu. Sos pomidorowy do karkówki doprawia się świeżymi ziołami (
bazylią, koperkiem, rozmarynem), czosnkiem, cukrem i słodką papryką. Warto sięgnąć także po mniej znane przyprawy, takie jak garam masala, kmin rzymski, różnokolorowy pieprz oraz kurkuma.
Karkówka w sosie pieczarkowym
Do sosu pieczarkowego do karkówki najlepsze są świeże pieczarki, pokrojone w cienkie plasterki i przesmażone na oleju z cebulą i czosnkiem. Można je przygotować na oddzielnej patelni lub dodać do mięsa pod koniec duszenia.
Grzybom smaku dodadzą suszone zioła: tymianek, lubczyk, koperek, a także cieniutko pokrojona papryczka chilli bez pestek lub parę kropli sosu chilli. Sól i pieprz dodaje się na samym końcu smażenia warzyw. Osoby dbające o linie mogą zastąpić śmietanę mlekiem roślinnym lub jogurtem naturalnym.
Jakie sosy pasują do karkówki
Karkówkę można podawać z sosami:
-
miodowym,
-
keczupowym,
-
paprykowym.
-
ciemnym pieczeniowym,
-
śmietanowym,
-
koperkowym,
-
z suszonych grzybów,
-
cebulowym,
-
bolońskim,
-
słodko-kwaśnym,
-
chrzanowym,
-
sojowym,
-
dyniowym.