Jak grillować mięso?

  • 2

Któż z nas nie lubi grillować? Szczególnie, że ciepłe letnie wieczory wprost do tego zachęcają! Jeśli i Ty jesteś fanem mięs z rusztu, koniecznie sprawdź w jaki sposób je prawidłowo przygotować!

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Jak grillować mięso?
fot. Fotolia
Zazwyczaj rozpalamy grilla i wrzucamy spontanicznie kawałki mięsa. Mieszamy ze sobą kurczaka, wieprzowinę i wołowinę, pozostawiając całość bez większej opieki. W końcu jak się lekko przypiecze, to cóż złego? Okazuje się jednak, że warto zwrócić większą uwagę na to, jak grillujemy mięso!

Jak prawidłowo grillować mięso?

Chcesz zachwycić swoich gości wspaniałym smakiem grillowanego mięsa? W takim razie najwyższa pora, aby nauczyć się je przyrządzać!

1. Rozpal grilla i poczekaj, aż płomienie się nieco przygasną.

2. Przygotuj kawałki mięsa: osobno kurczaka (najlepiej z podziałem na ćwiartki, filety i skrzydełka), wieprzowinę (schab, kotlety i żeberka) i wołowinę.

3. W pierwszej kolejności na grillu ułóż największe kawałki kurczaka (ćwiartki, tuszkę). Wokół (najlepiej na skraju rusztu) skrzydełka i filety.

4. W trakcie pieczenia, obracaj kawałki kurczaka co parę minut. Gdy mniejsze kawałki kurczaka będą upieczone z obu stron (po nacięciu będzie  z nich wypływał przezroczysty a nie krwisty sok), zdejmij je i zastąp kawałkami wołowiny, które chcesz mocno wysmażyć.

5. Po następnych 5-7 minutach zdejmij duże kawałki kurczaka i wołowinę. Tę ostatnią możesz wymienić na kawałki, które mają być średnio wysmażone oraz duże porcje schabu.

6. Jeśli grill będzie pusty, a żar będzie się jeszcze dość intensywnie palił, wrzuć zamarynowane żeberka i kotlety a następnie zamknij pokrywę grilla. Wieprzowinę piecz przez 5-10 minut, w zależności od grubości kawałków.

7. Kiedy żeberka i kotlety opuszczą ruszt, a żar zacznie lekko przygasać, możesz na kratce umieścić steki wołowe, które mają pozostać krwiste. Piecz maksymalnie 5 minut z każdej strony. Gotowe – mięsna uczta z grilla czeka, aż rozpoczniesz konsumpcję!

Grillowane mięso
Fot. Fotolia

Jak zamarynować mięso na grilla?

Powyższe wskazówki uwzględniają jedynie odpowiedni czas pieczenia oraz sposób, jak usprawnić cały proces. Nie można jednak zapominać o tym, iż niektóre rodzaje mięs należy przed upieczeniem odpowiednio zamarynować.

Jest to obowiązkowe w przypadku wieprzowiny, ponieważ dzięki mokrym marynatom mięso staje się miększe i spada ryzyko jego wysuszenia czy spalenia. Jednak uwaga – jeśli do tego celu wykorzystujemy miód lub cukier, musimy mieć na uwadze, by temperatura pieczenia nie była zbyt wysoka. W innym przypadku uzyskamy spalony wierzch i całkowicie surowe wnętrze.

Kurczak również nie może obejść się bez marynaty. Dzięki niej zyskuje konkretny smak i aromat. W jego przypadku nie musimy jednak ograniczać się do marynat w formie płynnej. Wystarczy natrzeć filety, udka lub skrzydełka mieszanką suchych przypraw, odstawić na godzinę do lodówki i gotowe. Mięso bez problemu powinno przesiąknąć smakiem i zapachem wybranych ziół.

Wołowina z kolei powinna być pozostawiona sama sobie. Najlepiej smakuje upieczona bez żadnych dodatków. Dopiero po zdjęciu z rusztu możemy ją oprószyć świeżo zmielonym pieprzem i odrobiną gruboziarnistej soli. Marynowanie przed pieczeniem sprawi jedynie, że mięso będzie zbyt rozpulchnione a smak będzie daleki od tego, jaki chcieliśmy uzyskać.

Grillowany kurczak
Fot. Fotolia

Jak wybrać mięso na grilla?

Sukces grillowania nie opiera się wyłącznie na odpowiednim pieczeniu mięsa, lecz także na dobrym wyborze kawałków. Na co zwracać uwagę? Wieprzowina powinna być marmurkowa, szczególnie karkówka. Im więcej przerostów (które wcale nie muszą być duże!) tłuszczu, tym więcej smaku uzyskamy a mięso będzie bardziej soczyste. Podobnie jest w przypadku wołowiny – idealnie chuda nie będzie tak smakowała jak ta z elementami tłuszczu. W przypadku drobiu nie jest to tak istotne.

Oprócz odpowiedniej tłustości, powinniśmy zwrócić uwagę na zapach i konsystencję mięsa. Wołowina nie powinna pachnieć mlekiem a wieprzowina i drób – zgnilizną. Jeśli chodzi o zwartość - niezależnie od gatunku - mięso powinno być elastyczne. Zbyt miękkie oznacza, że prawdopodobnie jest już w pełni rozkładu, a zbyt twarde – że pochodzi od starszego zwierzęcia. Słowem: nie będzie tak smaczne.

A Wy w jaki sposób grillujecie mięso? Macie swoje ulubione patenty, aby było soczyste i kusząco przypieczone? Podzielcie się swoimi pomysłami i poradami w komentarzach! Oczywiście czekamy na Wasze przepisy na idealne mięso z grilla. Zapraszamy!