Kawa najczęściej kojarzona jest w Włochami, warto jednak wiedzieć, że najwięcej kawy piją Skandynawowie, w Szwecji kawa ma status napoju narodowego.
Historia kawy
Kawa i jej początki, jako znanego na całym świecie napoju, ma burzliwą historię. Istnieje wiele legend dotyczących jej odkrycia. Jedna z nich mówi np. że stało się to za sprawą kóz, które po zjedzeniu owoców z kawowego krzaka zaczęły żwawo biegać po pastwisku, co zachęciło zajmującego się nimi pasterza do spróbowania kawy. W czasach średniowiecza kawę uznawano za pochodzącą od diabła, ponieważ jej ojczyzną były kraje afrykańskie i arabskie. Dopiero za sprawą jej miłośnika – papieża Klemensa VIII - w XVI wieku stała się napojem chrześcijańskim.
Rodzaje kawy i ich smak
Najpopularniejsze gatunki kawy to arabica i robusta. Pierwsza z nich jest aksamitna w smaku i bardzo delikatna, o umiarkowanej zawartości kofeiny. Robusta to wyrazisty, lekko kwaśny napój o dużej mocy. Kawy pochodzące z Etiopii, Rwandy czy Kenii mają lekko kwiatowe nuty, natomiast w smaku kaw brazylijskich albo ekwadorskich można wyczuć orzechowe nuty.
Smak kawy podzielony jest na mnóstwo rozmaitych czynników, ma wiele stopni słodkości, gorzkości, występuje w nim również tzw. przedłużenie.
Sposoby parzenia kawy
Kawę można parzyć po arabsku, w kafeterce (kafetierze), w ekspresie (przelewowym, ciśnieniowym, filtrowym) oraz zalewając mielone ziarna wrzątkiem. Kawa w formie instant to napój kawopodobny, do którego kawosze odnoszą się z lekką pogardą.
Kawę zaparza się na ciepło oraz za pomocą metody cold brew – czyli na zimno. Polega ona na zalaniu mielonej kawy zimną wodą i odstawieniu tak przygotowanej mikstury na kilka godzin. W tym czasie płyn nasyca się kawowym aromatem. Zaparzona w ten sposób kawa jest bardzo delikatna w smaku i można pić ją kilka dni bez obaw, że utraci swój aromat.
Kawa z mlekiem, alkoholem lub chili – dodatki do kawy
Prawdziwi smakosze kawy nie dodają do niej mleka, wybierając najczęściej esencjonalne espresso. Istnieje jednak nieskończona liczba wersji smakowych i mlecznych kaw, wśród których warto wymienić najpopularniejsze, czyli: caffe latte, caffe macchiato oraz cappuccino.
Kawa po irlandzku serwowana jest z dodatkiem podgrzanej whiskey i bitą smietaną, kawa po wiedeńsku to mieszanka kawy z dużą ilością czekolady, natomiast caffe coretto zawiera odrobinę likieru. W Etiopii kawę pije się z masłem.
Do kaw można używać przypraw i smakowych dodatków, są wśród nich m. in.: kardamon, cynamon, wanilia, anyż, chili, imbir, czekolada, pomarańcza, lukrecja, kakao, syropy (np. migdałowy, amaretto, piernikowy, karmelowy). Kawę można podawać na ciepło z bitą śmietaną lub na zimno z kruszonymi kostkami lodu lub kulką lodów waniliowych. Kawy parzone w sposób cold brew, można przyrządzić jak mojito, dodając liście mięty, kruszony lód i brązowy cukier.