Papryka nadziewana to doskonały patent na obiad lub przystawkę. Można ją przyrządzić na wiele sposobów. Farsz mięsny, warzywny lub na bazie kaszy bądź ryżu – każdy posiada swoje wyjątkowe zalety. Warto wypróbować pieczoną paprykę faszerowaną soczewicą, mięsem mielonym lub podaną z sosem pomidorowym. Innym godnym wypróbowania patentem jest papryka z grilla, która charakteryzuje się znakomitą skórką. Czas przygotowania takiego rarytasu nie jest długi, niezależnie od tego czy korzystamy z piekarnika czy grilla.

Już dziś rozsmakuj się w wyjątkowych paprykach faszerowanych – w wersji mięsnej lub wegetariańskiej!
Papryka faszerowana serem

Papryka faszerowana serem

Obok mięsa i warzyw, do nadziewania papryki warto wykorzystać także ser. Feta, gorgonzola, gouda – wybór jest spory. W przypadku pierwszego, dobrze jest do farszu dodać brokuły, szpinak lub szparagi. Papryka nadziewana serem może służyć za danie obiadowe lub elegancką przystawkę na imprezę. Wówczas wystarczy ją podać z sosami i udekorować świeżą bazylią, pietruszką lub startym parmezanem.

Papryka faszerowana ryżem

Papryka faszerowana ryżem

Papryka faszerowana ryżem i mięsem to klasyczna wersja tego dania. Można ją zrobić błyskawicznie, szczególnie, kiedy oba składniki zostały nam z poprzedniego obiadu. Farsz można przygotować także z ryżu i warzyw lub pieczarek. Nadzianą paprykę należy później zapiec w piekarniku lub owinąć w folię i umieścić na grillu. Kiedy warzywo będzie miękkie, można je serwować. Mniejsze papryki mogą służyć za przekąskę, większe – za danie obiadowe.

Papryka faszerowana kuskusem

Papryka faszerowana kuskusem

Nie wiesz czym nadziać paprykę? Obok ryżu, mięsa i warzyw warto sięgnąć po kaszę kuskus. Dzięki temu obiad przygotujesz w zaledwie kwadrans. Papryka nadziewana kuskusem smakuje podobnie jak z nadzieniem z innej kaszy bądź ryżu. Farsz dobrze jest wzbogacić mięsem, warzywami lub serem. Upieczone warzywa można zaserwować z ketchupem, guacamole czy nawet hummusem. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz składu nadzienia.

Farsze

Farsze

Uzupełnieniem rozmaitych potraw są farsze, czyli smaczne nadzienia przygotowywane najczęściej z mielonego mięsa i różnorodnych warzyw. Stosuje się je zarówno w kuchni tradycyjnej do przyrządzenia chrupiących krokietów z mięsem i pieczarkami, jak również w kuchni wegańskiej do nadziewania warzyw, najczęściej papryki lub cukinii. W roli efektownej potrawy sprawdzi się pieczony kurczak faszerowany kaszą i pieczarkami bądź wątróbką drobiową.

cukinia faszerowana mięsem mielonym

cukinia faszerowana mięsem mielonym

Cukinia faszerowana mięsem mielonym jest chyba serwowana najczęściej. Możemy do jej przygotowania użyć różnego rodzaju mięs, dobrze smakować będzie z wieprzowiną, wołowiną, indykiem, czy kurczakiem. Często serwuje się cukinie faszerowaną mięsem mielonym, pieczarkami i ryżem. Posypujemy ja obficie startym żółtym zerem i zapiekamy ją w piekarniku.

Papryka faszerowana mięsem mielonym

Papryka faszerowana mięsem mielonym

Papryka nadziewana mięsem mielonym to klasyczna wersja warzyw faszerowanych. Oczyszczona z pestek papryka faszerowana jest podsmażonym mięsem mielonym z dodatkiem pomidorów, pieczarek lub ryżu. Całość zapieka się w piekarniku lub na grillu. Gdy warzywo będzie miękkie – można je serwować. Smak dopełni surówka oraz sos czosnkowy.

Dania z bakłażana

Dania z bakłażana

Bakłażan to jeden z najważniejszych składników ratatouille, a także innych gulaszy warzywnych. To warzywo o intensywnie fioletowej skórce bywa także składnikiem sałatek. Bakłażan można również smażyć po pokrojeniu go w plastry, w panierce lub bez niej. Doskonale nadaje się on też do duszenia na patelni, np. z cukinią. Potrawa z bakłażana i cukinii może być uzupełniona papryką, pomidorami, cebulą, serem feta. Warto do niej dodać ziarna słonecznika. Duszony bakłażan z patelni to doskonała przystawka do mięsnych dań.

Papryka faszerowana mięsem

Papryka faszerowana mięsem

Papryka nadziewana mięsem może być zrobiona z farszem drobiowym, wieprzowym, wołowym czy też rybnym. Niezależnie od rodzaju, najlepiej, aby mięso było mielone. Wówczas można nim łatwiej nadziać paprykę. Kiedy mamy mało mięsa, można je wymieszać z ryżem lub kaszą. Prawdziwym rarytasem jest papryka faszerowana mięsem i pieczarkami – to proste i efektowne danie, które można zrobić w każdej chwili. Wystarczą trzy składniki, by zrobić pyszny obiad!
 

Papryka faszerowana wegetariańska

Papryka faszerowana wegetariańska

Farsz do papryki nie musi zawierać mięsa. Równie dobrze można go przyrządzić w wersji wegetariańskiej. Papryka faszerowana warzywami to proste i szybkie w przygotowaniu danie. Czym nadziać taką paprykę? Wybór jest spory: pomidorami, cukinią, bakłażanem, cebulą czy nawet burakami. Taką paprykę faszerowaną w wersji wege piecze się do momentu, aż zmięknie i serwuje z ulubionymi sosami.

Papryka faszerowana kaszą

Papryka faszerowana kaszą

Brakuje Ci pomysłu na nadzienie do papryki? Przygotuj warzywo faszerowane kaszą: jaglaną, gryczaną lub jęczmienną. Aby farsz nie wyszedł mdły, warto daną kaszę wymieszać z podsmażonymi warzywami, mięsem lub chociaż passatą pomidorową. Paprykę nadziewaną kaszą można piec zarówno w piekarniku, jak i na grillu – w obu wersjach smakuje znakomicie!

Warzywa

Warzywa

Najbardziej popularnym składnikiem polskiej kuchni są ziemniaki. To warzywa bulwiaste z dużą zawartością skrobi. Marchewka, seler, buraki i rzodkiewka należą do warzyw korzeniowych, których jadalną częścią jest tylko korzeń. Rukolę, sałatę, szpinak czy cykorię można użyć do różnego rodzaju sałatek warzywnych, mięsnych i makaronowych. Do warzyw strączkowych zalicza się: bób, fasolę, ciecierzycę, groch oraz soczewicę. Warzywa można gotować, grillować, piec i smażyć. Są doskonałym dodatkiem do dań głównych, przekąsek, sałatek oraz zup.

Papryka faszerowana mięsem mielonym

Papryka faszerowana mięsem mielonym

Papryka faszerowana mięsem mielonym w przygotowaniu niewiele się różni od naszych rodzimych gołąbków. W nich przygotowujemy farsz z ryżu i mięsa i zawijamy go w liście kapusty, tu wkładamy go w wydrążone papryki. Całość dusimy lub zapiekamy w piekarniku. Zawsze danie możemy przygotować odrobinę inaczej. Świetnie będzie smakowała na przykład papryka faszerowana mięsem mielonym i pieczarkami.

Papryka faszerowana wegetariańska

Papryka faszerowana wegetariańska

Papryka faszerowana wegetariańska na pewno przypadnie do gustu osobom przebywającym na tej diecie. Skład farszu w tym daniu może być bardzo rozmaity, każdy może dodać tam to co lubi najbardziej. Papryka faszerowana pieczarkami, serem, warzywami czy serem feta, każde połączenie znajdzie swoich amatorów. Możemy ją zapiec w piekarniku lub dusić w garnku na małym ogniu.

Papryka faszerowana kaszą

Papryka faszerowana kaszą

Papryka faszerowana kaszą to mała odmiana od dodatku ryżu. Reszta składników może być taka sama jak do tej pory ale z nimi także możemy trochę poeksperymentować. Papryka faszerowana kaszą jaglaną, gryczaną, czy kuskusem sprawdzi się również z dodatkiem cukinii, marchewki, sera mozzarella, czy na przykład feta. Dodatki możemy dodawać według uznania.