Sekrety udanego sernika

  • 1

W naszych domach ciasto sernik pojawia się najczęściej podczas dwóch ważnych dla nas świąt: Wielkanoc i Boże Narodzenie.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Sekrety udanego sernika
fot. Fotolia

Sernik jest prosty, szybki i naprawdę smakuje każdemu. Można go piec w przeróżnych kombinacjach. Poznajcie tajemnice tego ciasta.

UDANE KOMBINACJE
Ciasto sernik można zrobić na różne sposoby. Oprócz zwykłego ciasta, bez dodatków można pobawić się w kuchni smakami i przyozdobić go w przeróżny sposób. Sernik z dodatkami często bywa przygotowywany z brzoskwiniami. Na wylane ciasto na brytfannie kładziemy mniejsze kawałki brzoskwiń z puszki. Innym rozwiązaniem jest dodatek maku i przygotowanie sernika z makiem. Jeszcze innym, to budyń czekoladowy, czy z rodzynkami. Pomysłów jest wiele, wystarczy znaleźć odpowiedni składnik i dodać go do sernika.

SER BIAŁY
Najczęściej wybieranym serem do sernika jest ser tłusty lub półtłusty. Ser biały powinien mieć zwartą i jednolitą konsystencję. Dodatkowo powinien być pulchny. Twaróg do sernika mielimy w maszynce, najlepiej zrobić to dwa lub trzy razy. Można użyć też sera z wiaderka, który jest już zmielony trzykrotnie, ale ja polecałabym samemu zmielić kostki sera.

JAJKA
Przyjęło się, że na 1 kg sera bierze się 4 jajka. Jednak nasze tradycyjne, polskie serniki mają tych jajek nawet 8-10 na 1 kg sera. Białka należy ubić na sztywno i dodać do nich cukier. Żółtka mieszamy z serem. Pamiętajmy, że masę serową nie powinniśmy ubijać zbyt długo. Im mniej ją napowietrzymy, tym mniej opadnie po pieczeniu.

ŚMIETANA
Śmietana, zwłaszcza 30% sprawi, że sernik jest delikatniejszy. Można śmietanę zastąpić jogurtem naturalnym lub kwaśną śmietaną co sprawi, że sernik będzie mniej kaloryczny.

MĄKA
Ważne jest, by mąka została przesiana przez sitko, dzięki czemu ją napowietrzymy. Decyduje ona o konsystencji sernika. Można dodać mąkę pszenną lub ziemniaczaną. Można też użyć dodatkowo kaszy mannej.

PIECZENIE
Sernik powinniśmy piec w temp. ok. 150-170st. przez 1-1,5 godziny. Jeśli nasz sernik po tym czasie się nie upiekł, warto przytrzymać go dłużej w piekarniku, ale wierzch przykryć papierem do pieczenia, aby się nie przypiekł. Upieczone ciasto zostawmy w piekarniku (wyłączonym) do wystygnięcia, aby nie opadł.

Wierzę, że z tymi poradami serniki będą jeszcze lepsze.


Polecamy: serniki dla dzieci >>>