Syndrom chińskiej restauracji i E621

Glutaminian sodu bo to o nim będzie tu mowa jest uznawany za przyczyne tzw. syndromu chińskiej restauracji.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Syndrom chińskiej restauracji i E621
E 621 to symbol glutaminianu sodu. Jest szeroko stosowany jako dodatek do żywności, np. składnik zup instant, sosów, przypraw, konserw rybnych, jako wzmacniacz smaku i zapachu. Glutamina (kwas glutaminowy) jest naturalnie występującym aminokwasem znajdującym się w wielu produktach spożywczych w różnych stężeniach.

Jego naturalne stężenie zwykle nie przekracza 0,1 g/100 g produktu. W 1908 r. japoński uczony ł z listownicy – wodorostu – kwas glutaminowy, który sam w sobie nie ma wyrazistego smaku, ale doskonale podkreśla intensywność innych. Niedługo po odkryciu rozpoczął produkcję przyprawy, będącej oczyszczonym glutaminianem sodu, która nosi nazwę przyprawa "istota smaku".

Dziś otrzymuje się go chemicznie i dodaje w ilościach 0,2-0,8 g/100g produktu. Nadmierne spożycie E 621 lub nadwrażliwość na niego może być przyczyną tzw. syndromu chińskiej restauracji: zawrotów głowy, palpitacji serca, nadmiernej potliwości, niepokoju i podrażnienia śluzówki żołądka.

Ale tak naprawdę to nie potrzebujemy tej "przyprawy" bo przecież naturalne zioła, sól, pieprz itp. można tak skomponować by potrawy miały wyrazisty i charakterystyczny smak. Producenci też zaczynają rezygnować z E621, i na opakowaniach można zauważyć napisy " nie zawiera glutaminianu sodu". Zachęcam do korzystania z naturalnych przypraw!