Jak zrobić leczo z pieczarkami?

Leczo jest potrawą przygotowywaną z papryki, pomidorów, nierzadko z dodatkiem pieczarek. Umyte i pokrojone w kostkę warzywa wkłada się do garnka, podlewa wodą i dusi od czasu do czasu mieszając. Pieczarki podsmaża się na patelni i dodaje do potrawy.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak zrobić leczo z pieczarkami?
fot. Fotolia
Leczo jest potrawą zaliczaną do warzywnych gulaszów. Najczęściej w jego składzie obok warzyw znajduje się mięso, np. kiełbasa, parówka, kurczak, szynka lub wieprzowina.

Klasyczne leczo

W tradycyjnym leczo, które nierzadko pojawia się w polskiej kuchni znajduje się czerwona papryka oraz kiełbasa. Zamiast kiełbasy często dodaje się wieprzowe mięso mielone, a wielbiciele drobiu wzbogacają leczo o kawałki kurczaka.

Leczo wegańskie i wegetariańskie

Leczo może być również przygotowane w wersji wegetariańskiej, czyli bezmięsnej. Wówczas w jego składzie pojawia się cukinia oraz pieczarki. Inną propozycją jest leczo przygotowane na bazie dyni i soczewicy, która jest cennym źródłem białka dla wegan i wegetarian.

Jak wykonać leczo z pieczarkami

Leczo z pieczarkami może zawierać mięso, ale nie jest to konieczność. Najczęściej dodaje się do niego podsmażoną kiełbasę. Aby zagęścić leczo, można do niego dodać mąkę wymieszaną z wodą lub zasmażkę.
  • Do przygotowania leczo z pieczarkami potrzebne są: papryka, pomidory, cebula czerwona oraz biała, pieczarki, kiełbasa, kostka bulionowa i olej. Niezbędnymi przyprawami są: sól, pieprz, słodka mielona papryka, świeża lub suszona zielona pietruszka.
  • Pierwszym etapem jest dokładne umycie warzyw oraz wydrążenie z papryki gniazd nasiennych. Paprykę należy pokroić w kostkę, podobnie pomidory, ale wcześniej trzeba obrać je ze skórki.
  • Pieczarki starannie myje się i obiera, a następnie kroi na plasterki. Paprykę umieszcza się w garnku, podlewa ją wodą i dusi. Następnie dodaje się do niej pomidory.
  • Na rozgrzanej patelni zesmaża się pokrojoną w plasterki cebulę. Gdy się lekko przyrumieni, dorzuca się do niej kiełbasę w kawałkach. Pieczarki należy podsmażyć na oddzielnej patelni.
  • W następnej kolejności pieczarki, kiełbasę i cebulę dodaje się do papryki. Rozpuszczoną w wodzie kostkę bulionową dolewa się do warzyw. Na koniec duszenia, potrawę przyprawia się solą, pieprzem, mieloną papryką i posypuje natką pietruszki.