Aronia - owoc życia

  • 1

Jedzona na surowo aronia nie powala, jednak przetworom, sokom i nalewkom nadaje smaku, witamin i charakteru. Zobacz przepisy na aronię w dżemach, sokach i nalewkach!

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Aronia - owoc życia
Owoc życia

Smak surowej aronii nie powala, jej cierpkość jest zbyt intensywna. Ten charakterystyczny smak staje się jednak zaletą aronii, gdy przychodzi do wyrabiania przetworów. Najlepiej przygotować z niej sok lub dżem z przewagą innych owoców (gruszek, jabłek), które zneutralizują jej cierpki smak.

Aronia czarna to bliska kuzynka jarzębiny, a pochodzi ze wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej. Krzew aronii dorasta do 3 m a jej owoce są barwy ciemnogranatowej o średnicy około 1 cm. Aronia zawiera ponad 80 % wody oraz 10 % cukrów. W składzie ma także antocyjany, fenolokwasy, garbiki, ogromną dawkę witamin A, C i E i soli mineralnych jak  wapń, fosfor, magnez, żelazo, jod, mangan, molibden. Zawiera ponad 100 razy więcej witaminy P, o działaniu antyoksydacyjnym, niż inne Polskie owoce.



Zobacz przepisy na Konfiturę z aronii i jabłek, Dżem gruszkowo-aroniowy oraz Aroniową szarlotkę.

Właściwości lecznicze i zdrowotne aronii są nieocenione. Usuwa wolne rodniki z najwyższą skutecznością wśród owoców w naszej strefie klimatycznej. Nie tylko nie magazynują ołowiu i kadmu z powietrza ale także pomagają pozbyć się metali ciężkich z naszego organizmu.

Aronia jest polecana przy chorobach układu krążenia i pokarmowego. Szczególnie jej właściwości widać przy leczeniu nadciśnienia i zapobieganiu odkładania się cholesterolu.

Dobroczynne działanie aronii jest obecne także przy dolegliwościach układu pokarmowego. Łagodzi choroby trzustki, wątroby oraz wrzody żołądka.

Aronia opóźnia starzenie się skóry, chroni przed promieniowaniem UV. Szczególnie jest polecana osobom pracujących przy komputerze.

Ponadto owoce aronii działają uspokajająco, usprawniają działanie pamięci, refleksu i koncentracji oraz wzmacniają odporność.

                 

Tutaj znajdziecie więcej przepisów na sok z aronii >>>

Najsmaczniejsza w przetworach i nalewkach

Aronie najlepiej jeść w przetworach ponieważ wysoka zawartość garbników nadaje jej cierpki smak. Aby go uniknąć należy jeść owoce po przemrożeniu lub po kilku dniach od zerwania.

Wykorzystanie aronii w przetworach jest nieograniczone. Możemy spotkać aroniowe dżemy, konfitury, soki i nalewki.Wykorzystuje się także susz z owoców do wykorzystania naparów owocowych. Aronią się barwi galaretki, likiery i wina.

                   

Polecamy przepisy na doskonałe nalewki - Waniliowo-cynamonowa nalewka z aronii, Nalewka z aronii z goździkami oraz Aroniówkę na miodzie.

Więcej przepisów na nalewki z aronii znajdziecie tutaj >>>