Bakłażan - dlaczego warto go jeść?

  • 3

Warzywo to ma mało kalorii, a jednocześnie posiada wiele właściwości odżywczych i zdrowotnych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się cennych informacji na temat bakłażana. Znajdziesz tu również kulinarne pomysły na wykorzystanie tego warzywa. Zachęcamy do lektury!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Bakłażan - dlaczego warto go jeść?
fot. Fotolia
Trochę teorii

Prawidłowa nazwa tego warzywa to psianka podłużna (warzywo to należy do gatunku roślin z rodziny psiankowatych). Ogólnie jednak zwyczajowo przyjęta została nazwa bakłażan lub oberżyna. To jednak nie wszystkie określenia tego warzywa. Można się spotkać z takimi jeszcze nazwami: bakman, gruszka miłosna czy jajko krzewiaste.

Skąd pochodzi? Bakłażan pochodzi z gorących krajów, którymi są: Afryka, Arabia oraz Indie. Jeżeli w Polsce znajdą się odpowiednie warunki mikroklimatyczne, można rozpocząć uprawę gruszki miłosnej. Ciekawostką jest, że bakłażan uprawia się jako afrodyzjak, a w niektórych państwach ma nawet swoje święto, które obchodzone jest odpowiednio 10 marca! Wszyscy zajadają się wtedy bakłażanami.

    bakłażan
    Zdjęcie: Fotolia

Bakłażan to według nas warzywo, ale się okazuje to tak naprawdę owoc, a jeżeli chcemy być bardziej szczegółowi to jagoda (oczywiście w botanicznym sensie). Jednak nikt nie mówi o bakłażanie jako o owcu. Ciekawostką jest, że początkowo psianka podłużna była rośliną dekoracyjną, podobnie zresztą jak ziemniak.

Trochę czasu upłynęło zanim odkryto niezwykłe właściwości kulinarne bakłażana. Co więcej, ta gruszka miłosna jest spokrewniona z pomidorem, papryką, a także... tytoniem. Obecnie istnieje bardzo dużo odmian bakłażana, które różnią się od siebie barwą (i tak możemy spotkać to warzywo np. w kolorze pomarańczowym lub zielonym).

Właściwości bakmana

W bakłażanie znajduje się bardzo dużo składników mineralnych i witamin. Do tych pierwszych zaliczamy wapń, magnez, miedź, mangan oraz potas. Wśród witamin w jajku krzewiastym możemy odnaleźć: witaminę C,A ( w znikomych ilościach) K, witaminy z grupy B, w tym bardzo ważną witaminę B6 oraz kwas foliowy. W bakłażanie znajduje się także błonnik oraz przeciwutleniacze.

Bakłażan jest niskokalorycznym warzywem. To na pewno ucieszy tych, którzy są na diecie i mają ochotę zjeść to smaczne warzywo. W 100 gramach bakłażana znajduje się zaledwie 20 kalorii. Skórka bakmana zawiera w sobie niepowtarzalne związki fenolowe, które mają bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Ta fioletowa skórka działa antyrakowo.

Jeżeli lekarz przepisał Ci anytbiotyk - kolejny z rzędu - jedz bakłażana, ponieważ warzywo to posiada właściwości detoksykacyjne, także ochroni Twoją wątrobę przed szkodliwym działaniem tych leków. Poza tym, jedząc bakłażana, zmniejszamy ryzyko zachorowania na nowotwory oraz możemy zapobiec chorobom układu krążenia. Gruszka miłosna obniża również poziom cholesterolu oraz znacząco poprawia przemianę materii.

Mimo tylu wspaniałych właściwości bakłażan to ciężkostrawne warzywo. Nie powinny go spożywać dzieci, osoby, które są chore na reumatyzm bądź mające problem z nerkami oraz kobiety w ciąży.

  pieczony bakłażan
  Zdjęcie: Fotolia

Jeżeli kupimy bakłażana na bazarku czy w sklepie, zwróćmy najpierw uwagę na to, czy jest świeży. Skórka bakmana powinna być jędrna, a miąższ twardy. Wybieraj te gruszki miłosne, które nie mają przebarwień, plam, a są błyszczące i lekko pachnące. Nie przechowuj ich w opakowaniu.

Bakłażan nie jest zbyt aromatycznym warzywem. dlatego spokojnie można go łączyć z papryką czy suszonymi pomidorami. Bakman smakuje doskonale, kiedy jest smażony lub duszony z czosnkiem i cebulą. Można go także grillować. Z bakłażana można przyrządzić gulasz lub zapiekankę. Gruszka miłosna jest także wyśmienita jako dip czy pasta.

Bakłażan to wspaniałe warzywo. Zobacz, co możesz z niego przyrządzić!

Kołczu poleca pieczonego bakłażana z pęczakiem. Danie doprawione zostało bliskowschodnią marynatą z kiszonych cytryn oraz pęczakiem z kolendrą. Wygląda znakomicie i pewnie tak samo smakuje!

Może macie ochotę na pyszną zapiekankę? Czemu nie! Iwa643 przygotowała dla Was zapiekankę z bakłażana, papryki i cukinii z jajkiem. Nikt się jej nie oprze, polecamy spróbować!

                               Bakłażan z pęczakiem

Zufikowo z kolei poleca przepis na prostą zapiekankę z pomidorów i bakłażana. Idealne połączenie smaków i te przyprawy: czosnek, zioła oraz oliwa. Łatwa w przygotowaniu i naprawdę smaczna!

Bakłażan faszerowany makaronem w sosie pomidorowym to pomysł IwonyDD. Prosty w wykonaniu bakłażan zapiekany z mozzarellą i parmezanem. Pychota!

Podzielcie się z nami swoimi pomysłami na dania z bakłażanem!

Odkryj przepis na bakłażan z kuskusem >>>