Tuńczyk najzdrowszy jest w postaci surowej. Zawiera dużo witaminy A, oraz witamin z grupy B, oraz witaminę D .
Tuńczyk to jedna z największych ryb morskich. Pływa w wodach Atlantyku, Pacyfiku i w Morzu Śródziemnym. Wyróżnia się cztery gatunki tuńczyka: błękitnopłetwy, długopłetwy, opastun i bonito. Różnice miedzy nimi dotyczą wagi i długości. Największe mogą ważyć nawet 700 kilogramów.
Tuńczyka można jeść pod różną postacią - surowego, wędzonego, marynowanego, konserwowego. W postaci surowej jest najzdrowszy - w trakcie obróbki, czyli smażenia lub wędzenia, część jego wartości odżywczych ginie. W Polsce kupimy go najczęściej w wersji konserwowej; zdecydowanie rzadziej mrożonego czy wędzonego.
Zawiera jod który reguluje prace tarczycy i dużo kwasów tłuszczowych, w tym kwasy omega 3 i omega 6. Na ten drugi rodzaj kwasów powinny uważać osoby z chorobami krążenia i cukrzycą. Ich nadmiar obniża stężenie dobrego cholesterolu i powoduje odkładanie się tłuszczu na ściankach tętnic.
Jest zdrową rybą, ale należy zachować umiar w jej spożywaniu. Tygodniowa ilość nie powinna przekraczać 140g. W tuńczyku odkłada się rtęć, a im większa ryba, tym stężenie rtęci jest większe.
U mężczyzn nadmiar jedzonego tuńczyka powoduje zaburzenia testosteronu oraz nasienia; kobiety w ciąży nie powinny go jadać częściej niż raz w miesiącu, natomiast osoby mające problemy z nadciśnieniem tętniczym nie powinny jadać go wcale, gdyż zawiera dużo sodu.
Tuńczyk z puszki ma mniejszą wartość odżywczą niż świeży; niezależnie od tego, którego wybierzemy możemy wykorzystać go do najróżniejszych sałatek, past do chleba a także dodawać do zapiekanek.
Zobacz przepis na przepyszny tatar z tuńczyka z borowikami!
Nina W.