Dieta kopenhaska - czy warto i czemu nie?

  • 1

Dieta kopenhaska to jedna z najbardziej popularnych, rygorystycznych oraz niedoborowych pod względem składników odżywczych diet odchudzających - co o niej pisze dietetetyczka?

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Dieta kopenhaska - czy warto i czemu nie?

Dietę tę „pokochały” miliony kobiet, ponieważ kusi szybką utratą masy ciała. W założeniach diety mowa jest o utracie 7-20 kg w ciągu 13 dni jej stosowania.

Pierwsza myśl - fantastycznie! Zadajmy sobie jednak pytanie, czy warto się tak katować i położyć na szali swoje zdrowie? Dieta kopenhaska bowiem nie jest wskazana dla nikogo (nawet ludzi zdrowych), a już na pewno nie powinna być stosowana przez osoby cierpiące na nadciśnienie, cukrzycę czy choroby serca.

Wartość kaloryczna proponowanych jadłospisów waha się w granicach 400-800 kcal, to dużo poniżej podstawowej przemiany materii. Tak mała dawka energii jest niewystarczająca, aby sprostać potrzebom organizmu związanym z: oddychaniem, pracą serca, odbudową i wzrostem tkanek.

Diety o tak skrajnej kaloryczności (poniżej 800kcal) mogą być stosowane wyłącznie w warunkach szpitalnych, pod nadzorem lekarza!

Dodatkowo tak duży deficyt kaloryczny może doprowadzić do poważnych niedoborów składników odżywczych, niezbędnych witamin i składników mineralnych, może się to wiązać ze zwiększonym ryzykiem występowania chorób.Co więcej - tak niska podaż energii może powodować znaczne osłabienie, występowanie omdleń, uczucie rozdrażnienia oraz bóle głowy.

Warto wiedzieć, że w trakcie stosowania tej „terapii” większość traconych kilogramów wynika z odwodnienia, nie zaś spalania tkanki tłuszczowej. Ponadto po zakończeniu kuracji murowane wystąpienie efektu jojo, w postaci gromadzenia się właśnie tkanki tłuszczowej, mimo iż twórcy diety przekonują, że efekty będą utrzymywały się przez 2 lata.

Dieta bez węglowodanów - czy to możliwe? Dlaczego nie powinno się skreślać makaronu ze swojej diety? >>>



Jadłospis proponowany w tej diecie jest bardzo monotonny, dominuje w nim kawa, jajka na twardo, szpinak, gotowane mięso. Tak ubogi zasób produktów z jakiego możemy korzystać powoduje, że szybko poczujemy się zniechęceni i stracimy apetyt mimo, że dieta trwa tylko 13 dni. Ile można jeść samo mięso, jajka czy szpinak?

Prawidłowo skomponowany jadłospis powinien zawierać zarówno warzywa, owoce, nabiał oraz produkty będące źródłem węglowodanów (chleb, kasza, makaron itp.). Dieta odchudzająca nie powinna być dla nas katorgą czy męczarnią. Powinna być smaczna i zdrowa, a przede wszystkim po jej zakończeniu nie powinien wystąpić efekt jojo.

Zastanówmy się więc dwadzieścia razy zanim będziemy chcieli zastosować ten model odchudzania, lepiej spróbować skutecznych i zdrowych diet, które opisałam wcześniej (wraz z jadłospisami):

- Dieta DASH, czyli dieta idealna wraz z jadłospisem;

- Dieta niskiego indeksu glikemicznego - IG.

Małgorzata Koba jest dietetyczką, właścicielką gabinetu dietetycznego „Diety ze Smakiem” w Poznaniu, który powstał z myślą o tych wszystkich, którzy pragną odżywiać się zdrowo, a zarazem smacznie.

Zapraszamy na oficjalną stronę i fanpage gabinetu "Diety ze Smakiem"!