Jak podać białą kiełbasę?

Najczęściej podaje się białą kiełbasę na Wielkanoc jako dodatek do żuru. Tradycja robienia białej kiełbasy w Polsce sięga XVII wieku. Coraz częściej serwuje się ją z piekarnika, z grilla lub w cieście francuskim.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak podać białą kiełbasę?
fot. Fotolia
Biała kiełbasa to nie tylko tradycyjna wielkanocna potrawa. Równie dobrze można ją podawać jako lekkie danie obiadowe.

Biała kiełbasa – jak ją przyrządzić

Bardzo ważny jest sposób przygotowania białej kiełbasy. Często  parzy się ją, czyli wkłada na 30 minut do gorącej wody. Gdy skórka kiełbasy zrobi się biała,  można ją wyciągać. Dobrze  wcześniej ją ponakłuwać, żeby nie popękała, co wygląda bardzo nieestetycznie. Upieczenie kiełbasy jest banalnie proste:
  • pokrój cebulę w piórka,
  • nasmaruj wnętrze naczynia żaroodpornego masłem,
  • cebulę pokrój i rozłóż nim naczynie,
  • przełóż przekrojoną na pół cebulę,
  • dopraw ulubionymi sosami.

Jak podać białą kiełbasę na Wielkanoc

Tradycyjną wielkanocną zupą jest żurek, który nie może się obejść bez kiełbasy. Równie często dodaje się ją do białego barszczu. Jest także doskonałym dodatkiem do bigosu. Coraz większą popularność zyskuje biała kiełbasa pieczona w piwie, która zyskuje niesamowity smak i aromat.


Z czym podawać białą kiełbasę

Biała kiełbasa najlepiej smakuje z dużą ilością cebuli – może być pieczona lub smażona razem z nią. Bardzo oryginalne jest serwowanie białej kiełbasy z konfiturą z cebuli, która podkreśla smak kruchej wędliny. Innymi smacznymi dodatkami do kiełbasy jest m.in. ćwikła, chrzan lub sos chrzanowy. Biała kiełbasa jest często składnikiem zup – nadaje im mięsnego smaku i zapachu.