Czosnek – jak jeść?

Przy przeziębieniu lub grypie czosnek należy jeść na surowo, najlepiej wcześniej rozgnieciony. Dzięki temu substancje, działające jak antybiotyki, są skuteczniejsze i lepiej wspomagają organizm.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Czosnek – jak jeść?
fot. Fotolia
Czosnek to roślina bogata w witaminy z grupy B, minerały (w tym potas, wapń i magnez) oraz flawonoidy. To, co w nim najcenniejsze, to allicyna i siarczki, które działają w podobny sposób do antybiotyku – pomagają zwalczać infekcje. Dlatego, kiedy czujemy, że zaczyna nas brać choroba, warto sięgnąć po czosnek. Jak go jeść w trakcie choroby?
 
Jak jeść czosnek w trakcie przeziębienia?
 
W sytuacji, kiedy zależy nam na tym, aby wszystkie cenne właściwości czosnku zostały zachowane, najlepiej jest go jeść na surowo. Przed spożyciem należy go rozgnieść, aby uaktywnić allicyny. Tak przygotowane ząbki możemy zjeść bez dodatków, wykorzystał w sałatce lub umieścić na kanapkach. Ważne, aby dziennie nie spożywać więcej niż ok. 3 ząbków – czosnek silnie obniża ciśnienie i możemy nabawić się zawrotów głowy. 
 
Jak zniwelować przykry zapach czosnku?
 
Ze względu na siarczki zawarte w czosnku, oddech po jego zjedzeniu może być nieprzyjemny. Z tego powodu dobrze jest czosnek łączyć z innymi produktami. Oto one:
  • Pietruszka – najlepsza jest sama natka, która dodatkowo wzbogaci naszą dietę o witaminę C, betakaroten oraz sód.
  • Mięta – odświeża oddech a oprócz tego wspomaga pracę układu oddechowego, co przy przeziębieniu lub grypie może ułatwić oddychanie. Dodatkowo zwalcza dolegliwości żołądkowe, niwelując wzdęcia i mdłości. 
  • Seler – skutecznie neutralizuje zapach czosnku, dodatkowo wzbogacając naszą dietę o kwas foliowy, witaminę E oraz żelazo
  • Tymianek – działa antybakteryjnie a zawarty w nim tymol, związek eteryczny, skutecznie odświeża oddech. Dodatkowo tymianek posiada właściwości wykrztuśne, dzięki czemu łatwiej pozbędziemy się uporczywego kaszlu i wydzieliny w oskrzelach.