Jak rozpoznać prawdziwe masło?

  • 13

Czasami pod nazwą masło kryje się nieokreślona mieszanka różnych tłuszczów z większym lub mniejszym udziałem oleju palmowego... Zobacz, czym prawdziwe masło różni się od popularnego miksu tłuszczowego!

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Jak rozpoznać prawdziwe masło?
fot. Adobe stock

Prawdziwe masło - co je wyróżnia?


Prawdziwe masło zawiera tłuszcz mleczny w ilości 80 - 90%. Co ważne, wszystkie inne "masła" o niższej zawartości tłuszczu mlecznego mogą występować w sprzedaży pod nazwą "miks tłuszczowy" lub "tłuszcz mleczny do smarowania x%".

Dziś zakup prawdziwego masła nie jest tak trudny jak jeszcze dekadę temu - producenci masła są zobowiązani do posługiwania się nazwą masło tylko wówczas, gdy zawartość tłuszczu mlecznego nie jest mniejsza niż 80% oraz nie zawiera dodatku tłuszczów roślinnych. W prawdziwym maśle nie ma oleju palmowego ani innych olejów roślinnych.

Zobacz też: Czy margaryna jest zdrowa?

Warto uważnie przeczytać etykietę. Czasem właściwy napis i składniki trudno znaleźć na barwnej etykiecie, na której często widnieje krowa, co może sugerować, że mamy do czynienia z prawdziwym masłem. Na opakowaniu musi znaleźć się napis mówiący o zawartości tłuszczu oraz informacja o ewentualnych dodatkach w postaci np. barwników.

Gdy już znajdziemy się przed półką z masłem warto lekko odchylić opakowanie. Spojrzeć jak produkt wygląda i jak pachnie. Gdy zapach lub kolor nie budzi naszego zaufania, wiemy już że lepiej taki produkt omijać z daleka. Oszukane smarowidło może też zdradzić się zapachem, wprawna gospodyni na pewno wyczuje obcy masłu zapach tłuszczu roślinnego.

Prawdziwe masło - jak długo zachowuje świeżość?

Masło przechowywane w lodówce (temperatura od 2 do 4 stopni) zachowa świeżość nawet przez 6 tygodni. Dotyczy to zwłaszcza masła przygotowywanego samodzielnie, ponieważ w przypadku masła dostępnego w sprzedaży zawsze należy kierować się datą przydatności do spożycia podaną na opakowaniu.

Nieodpowiednio przechowywane masło może zjełczeć - poznasz to zwłaszcza po zapachu, który jest charakterystyczny dla zepsutego produktu. Co ważne, zjełczałego masła nie da się już uratować - nie pomoże w tym przypadku ani podgrzewanie ani mrożenie, nadaje się jedynie do wyrzucenia.

Masło przechowywane w temperaturze pokojowej (np. w maselniczce, chronione przed dostępem światła) nie powinno się zepsuć przez kilka dni.

Jeśli chcesz wykorzystać masło do smażenia, warto je wcześniej sklarować - dzięki temu nie będzie się przypalać.