Jak szybko rozmrozić rybę?

  • 2

Zapomniałaś rozmrozić rybę, a najbliżsi czekają na obiecany obiad? Nic straconego! Podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie i w niedługim czasie poradzisz sobie z rozmrożeniem ryby!

         
ocena: 4/5 głosów: 11
Jak szybko rozmrozić rybę?
fot. Fotolia
Ciężki dzień w pracy, niedospanie a może zwykłe rozkojarzenie – często można zwyczajnie zapomnieć, aby w odpowiednim czasie wyjąć rybę z zamrażarki. Nie panikuj – wbrew pozorom bardzo szybko można temu zaradzić bez ryzyka, że mięso zacznie się rozpadać.

Jak rozmrozić rybę?


Rozmrażanie ma to do siebie, że najlepiej mieć na nie czas. No cóż, nie ma co załamywać rąk, tylko brać się do roboty!
  • jak rozmrozić całą rybę?
1. Wyjmij rybę z zamrażalki i włóż pod bieżącą wodę – najpierw zimną, potem letnią.

2. Gdy ryba zacznie odmarzać, możesz ją dalej moczyć (nie zwiększaj temperatury!) lub odłożyć na talerz i posypać solą.

3. Jeśli chcesz ją przeznaczyć do pieczenia – możesz do rozmrażania wykorzystać piekarnik. Jak? Wystarczy wsadzić rybę do zimnego pieca i włączyć. Mięso będzie odmarzało wraz z nagrzewaniem się piekarnika.
  • jak rozmrażać filety i ryby w dzwonkach?
1. Wyjmij filety z zamrażalki i pozostaw w woreczku foliowym – jeśli jest on rozerwany, przełóż kawałki do nowego worka.

2. Do miski wlej mleko w temperaturze pokojowej lub letnią wodę. Umieść w niej rybę.

3. Po paru minutach zacznie odmarzać. Możesz w tym momencie wyjąć ją z opakowania i - jeśli wykorzystujesz do tego celu mleko - przełożyć rybę bezpośrednio do miski. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnego zapachu w trakcie smażenia.

4. Jeśli zdecydowałaś się na wodę, a kawałki nieco odmarzły – wyjmij je z woreczka, posól i odstaw na talerzyk do lodówki. W sytuacji, gdy bardzo ci się śpieszy wrzuć je od razu na patelnię i po prostu smaż chwilę dłużej.

Mrożona ryba
Fot. Fotolia


Jak nie należy rozmrażać ryb?


Ryby mają to do siebie, że źle rozmrożone mogą sprawić dużo problemów. Jakich? Przede wszystkim filety mogą rozpadać się w trakcie smażenia. Możesz temu zaradzić stosując się do dwóch rad. Po pierwsze – po rozmrożeniu dokładnie osusz ją ręcznikiem papierowym. Dzięki temu nie tylko nie powstanie na patelni zupa rybna, lecz, jeśli chcesz usmażyć rybę w panierce, nie będzie ona odpadała.

Po drugie – nie stosuj nagłych zmian temperatury, czyli nie zalewaj mrożonki wrzątkiem. Dbanie o odpowiednią temperaturę rozmrażania sprawi, że białko nie zetnie się na wierzchu przez co mięso zachowa swoją elastyczność. Przy okazji istotna kwestia: rozmrażanie w mikrofalówce nie zawsze jest zalecane, szczególnie jeśli nie posiada ona funkcji defrost.

Najlepiej rybę rozmrażać w lodówce – nie dość, że będzie się ona wtedy stopniowo ogrzewać, to jeszcze na jej powierzchni nie zaczną się rozwijać szkodliwe bakterie. Również stosowanie soku z cytryny nie zawsze jest dobrym pomysłem – owszem, może on nieco przyśpieszyć proces, lecz także ściąć białko.

Dobrze mieć również na uwadze fakt, iż rozmrażanie nie zawsze jest potrzebne. Paluszki rybne, kotlety lub bloki możesz wrzucić bezpośrednio na patelnię.

Zobacz też: których ryb należy unikać?

Jak mrozić ryby?


Prawidłowe rozmrożenie często zależy tak naprawdę od odpowiedniego przygotowania ryby do przechowywania, czyli jej zamrożenia. Oczywiście kupując gotowe mrożonki nie masz wpływu na to, co było z nimi robione wcześniej. Z tego względu dobrze jest decydować się na kupowanie świeżych kawałków - czy to w sklepie, czy na targu.

Ale do rzeczy – rybę dokładnie umyj pod bieżącą wodą. W przypadku, gdy zdecydowałaś się na całą – wypatrosz ją oraz oczyść z łusek i śluzu. Naturalnie możesz ją zamrozić w całości, jednak bardziej zalecane jest podzielenie ryby. Jak? Wystarczy, że najpierw pozbawisz ją głowy i płetw, a następnie pokroisz na dzwonka lub filety. Potem już pójdzie łatwo. Do woreczków wkładaj rybę tak, aby poszczególne kawałki były ułożone obok siebie a nie jeden na drugim. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której się ze sobą posklejają.

Następnie włóż rybę do zamrażalki na godzinę. Po tym czasie wyjmij, włóż na chwilkę do zimnej wody, tak by utworzyła cienką warstwę na powierzchni ryby i znów wrzuć do woreczka. Zamroź. Dzięki glazurowaniu mięso nie wyschnie a samą rybę będziesz mogła przechowywać ładnych kilka miesięcy. I ostatnia istotna sprawa – na woreczku zapisz datę zamrożenia, aby wiedzieć ile czasu mięso już spędziło w zamrażalce.

Pamiętaj: ryby należy przechowywać w temperaturze -20 st. C przez maksymalnie 3-4 miesiące!

Często zapominasz wyjąć rybę aby rozmrozić ją na czas? Z której metody wtedy korzystasz? Czekamy na twój komentarz i przepisy na smaczną rybę!