Barszcz biały to zupa o delikatnym smaku i aromacie. Zazwyczaj przygotowywana jest z użyciem białej kiełbasy oraz zakwasu. Dzięki tym dodatkom jest delikatna i mniej intensywna od żurku. Taka zupa z pewnością zasmakuje także dzieciom!
Jak zrobić zakwas na barszcz biały?
Zakwas na barszcz biały robi się podobnie do zakwasu na żurek. Jedyną różnicą jest wykorzystanie innego rodzaju mąki. O ile na żur najczęściej wykorzystuje się mąkę żytnią, o tyle do barszczu białego lepiej się sprawdzi mąka pszenna.
- Do przygotowania zakwasu na barszcz biały będą potrzebne: mąka pszenna, letnia woda (1 szklanka mąki/1 litr wody). Opcjonalnie można wykorzystać przyprawy (ziele angielskie, czosnek, liść laurowy, etc.).
- Do słoika wsypujemy mąkę i zalewamy wodą. Jeśli korzystamy z przypraw – również je umieszczamy w słoiku.
- Całość przykrywa się gazą lub ścierką i odstawia w ciepłe miejsce.
- Po kilku dniach (min. 3-4) zakwas na barszcz jest ukiszony.
Jak ugotować barszcz biały?
Mając niezbędną bazę w postaci zakwasu, przyrządzenie samego barszczu nie powinno nastręczać większych trudności. Całe gotowanie zajmuje mniej niż godzinę. Dlatego warto tę zupę serwować nie tylko na święta!
- Do przygotowania barszczu białego będą potrzebne: woda, zakwas na barszcz, biała kiełbasa, cebula, ziemniaki, śmietana (słodka lub kwaśna – w zależności od tego, jaki smak preferujemy), biały pieprz, majeranek i sól. Jeśli do zakwasu nie dodano przypraw, dodatkowo należy sięgnąć po czosnek, ziele angielskie i liść laurowy.
- Cebulę siekamy w kostkę i podsmażamy na patelni.
- Do garnka wlewamy wodę, dodajemy cebulę, obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki, podzieloną na kawałki kiełbasę oraz przyprawy.
- Po ok. 20-30 minutach gotowania dolewamy zakwas oraz śmietanę.
- Zupę gotujemy jeszcze kilka minut. Próbujemy, w razie potrzeby doprawiamy i serwujemy. Smacznego.