Jak zrobić danie z kurkami?

  • 2

Są dostępne na każdym targu i sklepie. Pomarańczowe o charakterystycznym kształcie trąbki. Mowa oczywiście o kurkach, które w ostatnich latach zyskały na popularności. Zobacz, co dobrego można z nich wyczarować!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Jak zrobić danie z kurkami?
fot. Fotolia
Złoto polskich lasów – kurki – są coraz częstszym gościem na naszych stołach. Trudno się dziwić – to aromatyczne, łatwo dostępne i przede wszystkim pyszne grzyby, które można wszechstronnie wykorzystać. Nie wiesz jak? Na początek sprawdź nasz patent na omlet z ich dodatkiem!

Omlet z kurkami

Brakuje Ci pomysłu na pożywne i smaczne śniadanie? W takim razie sięgnij po kurki, jajka i ser camembert. Z tych trzech składników można stworzyć niebanalne, a zarazem szybkie danie. Sprawdź jak to zrobić!

1. Przygotuj: 1 szklankę oczyszczonych kurek, 2 jajka, 2 łyżki przegotowanej wody, 1 łyżeczkę masła, 1 łyżkę posiekanego szczypiorku, kilka plasterków camemberta, kilka ziarenek kolorowego pieprzu, szczyptę soli oraz gęstą, kwaśną śmietanę do dekoracji.

2. Rozgrzej masło na patelni, wrzuć na nie pokrojone drobno kurki, szczypiorek i przyprawy. Smaż całość do momentu, aż grzyby zmiękną. Odstaw na bok.

3. Do miski wbij jajka, dodaj wodę, sól i pieprz a następnie całość rozkłóć widelcem lub zmiksuj. Na rozgrzaną patelnię wylej masę jajeczną i smaż na małym ogniu pod przykryciem do momentu, aż wierzch omletu się zetnie.

4. Zsuń omlet na talerz, wyłóż na połowę farsz grzybowy, ułóż kawałki camemberta i posyp resztą szczypiorku. Następnie całość przykryj drugą połową, tworząc duży pieróg. Gotowy omlet podawaj zaraz po przygotowaniu, dekorując łyżką kwaśnej śmietany. Smacznego!

Jak oczyścić kurki?
Fot. Fotolia

Jak czyścić kurki?

Kurki, choć pyszne, mają jedną podstawową wadę. Ciężko je wyczyścić z drobnego piasku i innych zanieczyszczeń, co może skutecznie zniweczyć nawet największe kulinarne arcydzieło. Dlatego warto poznać kilka prostych sposobów na to, jak skutecznie oczyścić te pyszne grzyby!

Pierwszą opcją jest wykorzystanie wrzącej wody i soli. Jest to najpopularniejsza metoda i zarazem najbardziej skuteczna. Polega ona na wrzuceniu grzybów do miski, zasypaniu ich solą a następnie zalaniu wrzątkiem. Następnie, gdy kurki wypłyną na wierzch, wyciągnij je łyżką cedzakową. Na spodzie miski powinny pozostać zanieczyszczenia razem z solą. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie, czy grzyby są całkowicie czyste. Jeśli nie – operację powtórz z użyciem nowej partii soli i wrzątku.

Innym wariantem jest płukanie grzybów w zimnej wodzie z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Operacja przebiega podobnie do tej z wrzątkiem – wrzucamy grzyby, zasypujemy mąką i zalewamy wodą. Ta metoda posiada jedną drobną wadę – jeśli użyjemy mąki pszennej lub jej podobnej, wówczas zanieczyszczenia przykleją się do mąki a następnie do powierzchni grzybów. W ten sposób zamiast je wyczyścić, stworzymy mączno-piaskową panierkę.

Ostatnią metodą jest mechaniczne usuwanie piasku i zanieczyszczeń przy pomocy gęstego i sztywnego pędzelka. Fani tej metody wskazują na jej główną zaletę – nie moczymy grzybów, dzięki czemu zachowują swoją jędrność. Z drugiej strony nie zawsze mamy czas na to, by bawić się w ręczne czyszczenie kurek, które też nie zawsze przebiega ono wzorowo. Dlatego jeśli chcesz szybko i sprawnie wyczyścić grzyby – raczej skorzystaj z pierwszej metody.

Ryba z kurkami
Fot. Fotolia

Leśne złoto inspiruje!

Wiesz już jak je wyczyścić, jednak brakuje Ci pomysłów na wykorzystanie kurek do rozmaitych dań? Najwyższa pora to zmienić – zdziwisz się, do ilu potraw można wykorzystać te grzyby!

Sosu kurkowego nie trzeba nikomu przedstawiać – jest to chyba najbardziej klasyczna propozycja, jeśli chodzi o kurki. Idealny sos uzyskasz poprzez ugotowanie kurek ze śmietaną – jedni zalecają 18%, inni doradzają kremówkę, dzięki której sos jest gęstszy i delikatniejszy w smaku. Taki sos można wykorzystać do różnego rodzaju pieczonych mięs oraz jako alternatywę dla ketchupu do pizzy lub zapiekanki.

Inną godną uwagi propozycją jest zupa kurkowa. Ta aromatyczna i lekka potrawa powinna przypaść do gustu wszystkim fanom tych grzybów. Szczególnie, że można ją przygotować w dwóch wersjach – tradycyjnej zupy z dodatkiem ziemniaków, marchwi i pietruszki oraz gęstego kremu z groszkiem ptysiowym, grzankami ziołowymi lub śmietaną. W obu wariantach warto wykorzystać ją jako pierwsze danie niedzielnego obiadu.

Kurki to także świetny dodatek do szeregu potraw. Spróbuj je podsmażyć a następnie dorzucić do sałatek, pizzy lub tortilli. Obowiązkowo przetestuj kaszotto lub risotto z tymi grzybami, które możesz przygotować nawet w najbardziej zabiegany dzień.

Innymi świetnymi patentami są pierogi z kurkami, pieczony drób z farszem grzybowym lub też makaron w sosie śmietanowo-kurkowym. Nie zapomnij również przetestować połączenia ryb morskich ze smażonymi grzybami i cebulą. Przyrządzone w ten sposób powinny przypaść do gustu nawet największemu sceptykowi!

A jak Wy przygotowujecie kurki? Macie swoje ulubione przepisy na sosy, zupy lub dania mięsne z ich udziałem? Podzielcie się sprawdzonymi sposobami na wykorzystanie kurek w kuchni. Czekamy na Wasze komentarze – pamiętajcie, że za przepisy otrzymujecie dodatkowe wirtuale, które możecie wymieniać na atrakcyjne nagrody!